Wczytuję dane...

Ochrona słuchu a minimalizacja kosztów firmy

Materiał przygotowany przez Uvex Safety Polska.

 

Dlaczego tak ważna jest ochrona słuchu?

Utrata słuchu wywołana hałasem nadal pozostaje najczęstszym zagrożeniem zawodowym. Proces ten zachodzi stopniowo, bez bólu i najczęściej w sposób niezauważony. Niestety, w istocie utrata słuchu jest bardzo dużym zagrożeniem, ponieważ jest nieodwracalna. Z tego, że nasz słuch może być zagrożony, często zdajemy sobie sprawę zbyt późno.

Czym jest hałas?

Hałasem nazwano dźwięki o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne dla odbiorcy) w danym miejscu i czasie. Dźwięki są odbierane najpierw jako bezcelowe, następnie uciążliwe i przykre, wreszcie szkodliwe. Głośne dźwięki, czyli hałas stwarzają zagrożenie utraty słuchu, a również mogą go upośledzić lub rozpraszać. Natomiast powtarzające się dźwięki, np odgłos pracy zegara czy kapanie wody, nie szkodzą słuchu, a mają wpływ na koncentrację.

Skutki narażenia na hałas

Słuchu używamy stale, nie można przestać słuchać czy się "wyłączyć" nawet podczas snu. Ponieważ na hałas pochodzący z różnych źródeł jesteśmy narażeni codziennie. Z racji tego narząd słuchu jest poddawany ciągłemu stresowi, co z kolei doprowadza do następujących skutków.

Konsekwencje narażenia na hałas:

  • Nieodwracalna utrata słuchu
  • Negatywne oddziaływanie na całe ciało
  • Utrudnienie koncentracji
  • Przyczynia się do chorób układu pokarmowego
  • Zwiększenie ciśnienia tętniczego
  • Zwiększenie prawdopodobieństwa zawału serca.

Kiedy stosowanie środków ochrony słuchu jest wymagane?

Zgodnie z przepisami, w przypadku gdy pracownicy są narażeni na hałas powyżej 85 dB, używanie ochronników słuchu jest obowiązkowe. Stosowane środki ochrony słuchu powinny spełniać wymagania normy EN 352:2005 oraz normy ISO 9001/2008. Zgodnie z nowym rozporządzeniem 2016:425, środki ochrony słuchu zostały przeniesione do kategorii ryzyka III. Kategoria ta obejmuje wyłącznie zagrożenia mogące mieć bardzo poważne konsekwencje, takie jak śmierć lub nieodwracalne szkody na zdrowiu.

Jaki poziom ochrony słuchu jest konieczny?

Aby określić wymagany stopień ochrony, należy najpierw zmierzyć poziom hałasu w miejscu pracy. Zadanie to należy do specjalisty ds. BHP lub zewnętrznej firmy, która przeprowadzi pomiar za pomocą odpowiednich przyrządów.

Mierzone są: stały poziom hałasu oraz jeśli to konieczne, szczytowy poziom hałasu, a na ich podstawie określa się profil hałasu. Następnie należy wybrać odpowiednie środki ochrony słuchu, używając metody SNR polegającej na obliczeniu różnicy pomiędzy zmierzoną wartością hałasu, a poziomem tłumienia wybranego środka ochrony słuchu (wartość SNR).

Podczas wyboru odpowiedniego środka ochrony słuchu należy pamiętać, że poziom hałasu słyszalny przez użytkownika należy ograniczyć do wartości od 70 do 80 dB.

Nadmierne ograniczenie poziomu hałasu może uniemożliwić skuteczną komunikację i słyszenie ważnych komunikatów, instrukcji lub sygnałów.

Jak zmniejszyć koszty nie ograniczając poziomu hałasu?

Dobierając zatyczki do ochronne uszu należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • poziom tłumienia zatyczki (wartość SNR)
  • odpowiednie dopasowanie do kanału słuchowego użytkownika
  • spełnienie wymagań BHP
  • koszty stosowania wybranego środka ochrony słuchu

Poziom hałasu w miejscu pracy zazwyczaj stanowi stałą wartość, która nie może zostać zmieniona z dnia na dzień. Inaczej dzieje się w przypadku środków ochrony, które można zamienić na inne. Aby zmniejszyć koszty ich stosowania należy wziąć pod uwagę czy ich parametry (wartość tłumienia) są zgodne z wymaganiami, czy być może znacznie je przewyższają. W przypadku ochronników słuchu nad protekcja może prowadzić do dyskomfortu pracownika (problemy z rozmową, słyszeniem poleceń czy sygnałów alarmowych). Jeśli istnieje możliwość wymiany zatyczek do uszu z niskim poziomem SNR, można zastanowić się nad ich zamianą na inny produkt. Dla przykładu: dodatkowych oszczędności można szukać w przypadku stosowania zatyczek na sznurku. Koszt użytkowania zatyczek bez wymiennych końcówek z każdym dniem jest wyższy niż koszt stosowania zatyczek, w których sznurek jest wielokrotnego użytku, a jedynie końcówki podlegają wymianie.

Poniższy wykres przedstawia porównanie kosztów stosowania wykrywalnych zatyczek Uvex Xact-Fit Detect (SNR:26 dB) oraz innych zatyczek dostępnych na rynku (SNR: 36 dB) i używanych w przemyśle spożywczym.

Podane wartości przedstawiają zużycie 1 kompletu zatyczek dziennie. W przypadku porównywanych zatyczek jednorazowych, ich miesięczny koszt rośnie liniowo, dochodząc do prawie 60 zł netto, przyjmując 21 dniowy tydzień pracy.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku zatyczek Uvex Xact-Fit Detect, które posiadają wymienne końcówki. Zakładając, że sznurek wystarcza na pełnych 14 dni użytkowania, w czasie których wymianie podlegają jedynie same zatyczki, ich miesięczny koszt stosowania wyniesie niecałe 33 zł netto w przypadku jednego pracownika. Wiedząc natomiast wartość tłumienia SNR używanych zatyczek jednorazowych oraz ocena wymagań wynikających z przepisów może doprowadzić do bardziej prawidłowego doboru, co prowadzi też do zmniejszenia kosztów.

Jakie środki ochrony słuchu wybrać?

Na rynku obecnie istnieje wiele typów ochronników słuchu, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Należy pamiętać, że ważnym jest znaleźć równowagę między ochroną przed hałasem, a zapewnieniem możliwości komunikowania się. Nie zapomnieć również o tym, że każdy ma inne uszy, a ich kształt i wielkości są różne. Dlatego należy odpowiednio dobierać do nich odpowiednie, dobrze dopasowane zatyczki. Uvex Safety Polska oferuje szeroki zakres produktów ochrony słuchu odpowiadających wymaganiom norm. Zatyczki lub nauszniki marki Uvex wykonane są w tak, aby użytkownicy mogli czuć się komfortowo w pracy. Uvex Safety Polska dostarcza środki ochrony słuchu o różnych kształtach i w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb każdego użytkownika.