Wczytuję dane...

Spodnie robocze. Kiedy warto kupić ocieplaną odzież BHP?

Co czujesz, gdy słyszysz o BHP? Być może przewracasz ze znudzeniem oczami. Traktujesz to jako kolejny żmudny obowiązek, którego trzeba dopilnować. Jeśli w Twojej firmie będzie kontrola, grożą Ci przecież dotkliwe kary. A tego wolisz unikać.

Wiele osób idzie w swoim myśleniu o krok dalej. Na szali leży przecież ludzkie zdrowie i życie. BHP traktują wówczas jako grę wyobraźni. Starają się przewidzieć możliwe zagrożenia z pełnym oddaniem, by nie narażać swoich pracowników. Jedyny problem jest taki, że skupieni na ochronie, zapominamy często o czymś tak podstawowym, jak komfort. Dotyczy to zwłaszcza spodni roboczych, do których wyboru nie przykładamy wielkiej wagi.

Dlaczego unikasz ocieplanych spodni roboczych?

W naszym kraju przyjęło się, że całą zimę chodzimy w spodniach bez ocieplenia. Temperatura musi spaść naprawdę grubo poniżej zera, aby mężczyźni sięgnęli po kalesony a kobiety po grube rajstopy. Nawet wówczas niezbyt się tym chwalimy. Jakby dbanie o własne zdrowie było objawem słabości, a nie zdrowego rozsądku.

Czy takie podejście ma sens? Żadnego. Narażamy się tym samym na przyszłe kłopoty z krążeniem. Wyziębiamy organizm i ponad miarę absorbujemy nasz układ odpornościowy. Nie ma w tym nic złego, dopóki chodzi o szybkie przejście pomiędzy budynkami. Ale ludziom pracującym na zewnątrz nawet jesienne chłody mogą dać się we znaki. Zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Ogrodniczki czy spodnie do pasa?

Dbanie o teraźniejszy komfort cieplny swoich pracowników wpływa na ich przyszłe zdrowie. Dlatego nie czekaj z zakupem ocieplanych spodni roboczych na pierwsze mrozy. Wbrew pozorom warto zapewnić je swoim ludziom już na początku września. I zezwolić na swobodne korzystanie z nich za każdym razem, gdy zatrudnionej osobie jest zimno.

O tym, jaki model kupić, zdecyduj po konsultacji z własną ekipą. Spodnie robocze do pasa są często wybierane przez ludzi, którzy pracują na zewnątrz tylko częściowo. Taki typ spodni ułatwia częste przebieranie się. Z kolei ogrodniczki lepiej chronią dolną część pleców. Są więc najbardziej rozsądnym wyborem dla osób przebywających na świeżym powietrzu przez kilka godzin.

Skompletuj pełną ocieplaną odzież roboczą.

Do porządnych, ocieplanych spodni roboczych koniecznie dobierz kurtkę. Zwróć uwagę na ilość kieszeni, w których można bezpiecznie przechować przydatne w pracy drobiazgi. Nie szukaj przy tym odzieży z materiałów oddychających, takich jak bawełna. Ciepła kurtka może być wykonana z poliestru, który z definicji lepiej ochroni ciało przed chłodnym wiatrem. Sprawdź również, czy materiał jest wodoodporny.

Minimalny zestaw do pracy na zewnątrz musi też zawierać ocieplane buty i rękawice.

Komfort cieplny a ochrona. Czy potrzeba kompromisów?

Nie. Możesz mieć jedno i drugie.

W naszej ofercie posiadamy ocieplane modele spodni bez odblasków. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak typowe spodnie ostrzegawcze. Nie tylko naszyto na nie taśmy odblaskowe, ale i one same wykonane są z fluorescencyjnej tkaniny. Jeśli Twoi ludzie nie pracują blisko ciężkich maszyn i pojazdów, możesz też zdecydować się na spodnie w nieco mniej dostrzegalnym kolorze. Pamiętaj jedynie, że nie zapewnią one aż tak dobrej widoczności po zmierzchu.