Wczytuję dane...

Co musisz wiedzieć o odzieży ostrzegawczej ze sklepu BHP Online?

Od dłuższego czasu po sieci krąży grafika przedstawiająca widoczność dziecka o zmierzchu przy ruchliwej ulicy. Proste porównanie. Jedno zdjęcie pokazuje dziecko bez odblasków. Drugie z nimi. Uwierz, w tym pierwszym przypadku mały człowiek jest całkowicie niewidzialny. Co gorsza, nie widzą go kierowcy, którzy poruszają się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

  

Tymczasem Twoja ekipa wykonuje pracę przy ruchliwej ulicy lub wśród ciężkich maszyn, które w każdej chwili mogą spowodować tragedię. Wystarczy dobrze dobrana odzież, by ocalić ludzkie życie. Dlatego chcemy podpowiedzieć Ci, jak ją wybrać w sklepie BHP Online.

 

Wiedza o ochronnych artykułach BHP. Ostrzegawcza odzież robocza – co to jest?

 

Odzież ostrzegawcza to nie tylko pomarańczowe i żółte kamizelki, które widzisz u osób kierujących ruchem. Wyrazisty kolor jest bardzo pomocny, szczególnie jeśli ubranie jest wykonane z tkaniny fluorescencyjnej. W takim przypadku materiał będzie odbijał pochłonięte światło pochodzące na przykład z reflektorów pojazdów. Do odzieży ostrzegawczej można jednak również zaliczyć te części odzieży, które posiadają elementy odblaskowe w postaci taśm naszytych w widocznych miejscach.

 

Obuwie, rękawice robocze? Jakie części odzieży można kupić w wersji odblaskowej?

 

Polskie normy wyznaczają podział odzieży ochronnej na kategorie w zależności od ich przeznaczenia. Do okrycia tułowia używamy kamizelek i narzutek. Tułów i ramiona okryjemy kurtkami, koszulkami i bluzami. Odzież okrywająca nogi stanowi trzecią kategorię, do której należą długie spodnie i ogrodniczki. Wyszczególnienie zamykają kombinezony zakrywające nogi, ręce i tułów oraz kombinezony bez rękawów, okrywające tylko tors i nogi.

 

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież fluorescencyjną?

 

Wszystko zależy od tego, na jakie zagrożenia są narażeni Twoi pracownicy. Szczegółowe dane można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ubrania ostrzegawcze, które oferujemy w sklepie BHP Online, są tu uznawane za odzież ochronną. Za czynniki zagrożenia wymuszające na pracodawcy wyposażenie podwładnych w odzież ochronną uznaje się na przykład:

  

  • spawanie,
  • kucie,
  • prace w kontakcie z przedmiotami stwarzającymi ryzyko urazu,
  • prace wykonywane przy torach kolejowych i w miejscach o wzmożonym ruchu pojazdów.

  

Wskazań jest oczywiście więcej, a przepisów trzeba przestrzegać. Przede wszystkim liczy się jednak zdrowy rozsądek i chęć ochrony swoich ludzi przed utratą zdrowia i życia. Odzież odblaskowa przydaje się przede wszystkim podczas prac przy ulicach oraz na budowach. Powszechnie korzystają z niej także pracownicy portów i służb mundurowych. A nie jest to skończona lista.

 

Jakie normy musi spełniać odzież ostrzegawcza nabywana w sklepie internetowym?

 

Oprócz Rozporządzenia BHP przy wyborze odzieży odblaskowej warto posiłkować się polską normą PN-EN ISO 20471. Dotyczy ona wszelkiej odzieży roboczej o intensywnej widzialności. Aby ułatwić Ci wybór, w sklepie BHP Online stworzyliśmy opisy produktów, które zawierają informację o zgodności z konkretnymi normami.

 

Co oznaczają klasy odzieży ostrzegawczej w hurtowni BHP?

 

Przy niektórych produktach możesz zauważyć klasy lub typy odzieży. We wskazanej wyżej normie ubiór został podzielony ze względu na stopień zwiększenia widoczności. Im wyższa klasa lub typ, tym lepszą widoczność zapewnia. Pamiętaj jednak, że aby Twoi pracownicy mogli korzystać z widoczności najwyższej klasy, trzeba połączyć ze sobą kilka elementów ubrania. Klasę ustala się bowiem na podstawie powierzchni materiału fluorescencyjnego i elementów odblaskowych na całym ciele.

 

Czy kupując odzież ostrzegawczą w sklepie BHP Online, trzeba wziąć pod uwagę coś jeszcze?

 

Tak. Pomyśl koniecznie nie tylko o stopniu odbijania światła, ale również o warunkach, w jakich pracują Twoi ludzie. W naszym asortymencie mamy ubrania dostosowane do różnorodnych temperatur, a także modele odporne na deszcz, wiatr i plamy.

  

Oprócz tego nie zapomnij o innych środkach ochrony osobistej, które dobierzesz do swojej branży. Rękawice i obuwie robocze, nauszniki do ochrony słuchu, gogle do ochrony oczu, hełmy, gaśnice i apteczki. Na każdy problem dotyczący bezpieczeństwa pracy mamy rozwiązanie. I chętnie pomożemy Ci zastosować je w praktyce.