Wczytuję dane...

5 błędów, które popełniasz, kupując fartuch ochronny BHP

Mylisz fartuchy robocze z ochronnymi.

 

Czym różnią się fartuchy ochronne od zwykłych ubrań roboczych? Fartuchy ochronne zabezpieczają przed co najmniej jednym z niżej wymienionych zjawisk:

 

  • oparzenia
  • zakażenie przez różnego rodzaju drobnoustroje
  • podrażnienie skóry przez substancje chemiczne
  • obrażenia mechaniczne

 

Fartuchy robocze są po prostu strojem, który zakładasz na swoje normalne ubrania lub zamiast nich. Chronisz w ten sposób odzież prywatną przed zabrudzeniem.

 

Myślisz, że fartucha jednorazowego użyjesz wiele razy.

 

Nie jest to dobry pomysł. Jednorazowe fartuchy to wyroby, którym tradycyjnie przypisuje się zastosowanie medyczne. Powstały po to, by ich użytkownicy mogli niedrogim kosztem zachować sterylne warunki przy pracy. Produkty takie nie są przystosowane do prania. W pralce mogą ulec zniszczeniu.

 

Możesz oczywiście rozważyć stosowanie fartuchów laboratoryjnych w pracowni malarskiej czy przy zabawach z dzieckiem. Masz jednak lepsze, wielorazowe alternatywy.

 

Nie zwracasz uwagi na długość fartucha ochronnego.

 

Im większą powierzchnię zakrywa fartuch, tym lepszą ochronę Ci zapewni. Niewielki fartuch przedni, który zawiążesz w pasie, często nie wystarcza nawet do prac kuchennych. Wszędzie tam, gdzie zachowanie higieny ma duże znaczenie, warto zainwestować w fartuch z panelem częściowo okrywającym klatkę piersiową.

 

Potrzebujesz fartucha chroniącego przed urazami lub chemicznymi odczynnikami? Przyjmij zasadę, że im dłuższy, tym lepszy. Oczywiście do pewnego stopnia. Musisz zachować komfort poruszania się.

 

Uważasz, że nie potrzebujesz fartucha ze sklepu BHP.

 

Z fartuchów ochronnych korzystają lekarze, weterynarze, chemicy i farmaceuci. A także kelnerzy, kucharze, sprzedawcy w sklepach spożywczych i robotnicy w fabrykach. Nie mówiąc już o kosmetyczkach, fryzjerkach czy spawaczach. Czy wynika to wyłącznie z zasad zdrowego rozsądku? Nie. Obowiązek taki jest narzucony przez polskie prawo.

 

Najlepiej, jeśli przy ustaleniu wymaganej odzieży roboczej i ochronnej szef zakładu pracy uwzględnia uwagi przedstawiciela pracowników. Wnioski należy wpisać w regulamin. Jeśli dojdzie do wypadku w wyniku zignorowania zasad BHP, odpowiedzialność spoczywa często na kierownictwie.

 

Sądzisz, że fartuch medyczny i kosmetyczny są z tego samego materiału.

 

To nie do końca prawda. Medyczne fartuchy ochronne mogą być wykonane z włókniny lub mieszanki bawełny i poliestru. Ten pierwszy typ stosują na przykład chirurdzy czy pielęgniarze obsługujący oddziały zakaźne. Drugi rodzaj materiału wykorzystywany jest do szycia tradycyjnych kitli lekarskich. Podobny materiał może być stosowany przez kosmetyczki.

 

Fartuchy wykonuje się również ze skóry, co ułatwia spawaczom zabezpieczenie się przed poparzeniem. Oprócz tego istnieje wiele specjalistycznych tkanin. Można wśród nich znaleźć materiały kwasoodporne i ługoodporne, które przydają się do pracy w środowisku chemicznie agresywnym.

 

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz do nas zadzwonić lub napisać. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać produkt idealny dla Ciebie.