NORMY, KTÓRE RATUJĄ ŻYCIE. Jak Portwest tworzy odzież roboczą, która zapewnia prawdziwe bezpieczeństwo w pracy
W branży odzieży ochronnej i roboczej nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Co wyróżnia Portwest i sprawia, że produkowana przez niego odzież nie tylko w 100% spełnia obowiązujące normy, ale i często nawet je przekracza, wytyczając nowy standard w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Zobaczmy!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak badana jest zgodność odzieży ostrzegawczej z normami,
- do czego służą retroreflektometr i spektrofotometr,
- jakie są wymogi dotyczące stosowania taśm ostrzegawczych przy odzieży,
- co wyróżnia odzież ochronną używaną w spawalnictwie i pokrewnych procesach,
- co powinien zawierać zestaw pierwszej pomocy w miejscu pracy.
Jak Portwest bada zgodność odzieży ostrzegawczej z normami?
Kluczowym elementem tego rodzaju odzieży jest przede wszystkim taśma ostrzegawcza, wszyta w rękawy i inne elementy ubrania. To właśnie ona zapewnia pracownikom widoczność i bezpieczeństwo - i to ona poddawana jest szczegółowym testom weryfikującym zgodność konkretnych parametrów z normami. Podczas tego procesu w Portwest używa się specjalistycznych przyrządów, takich jak retroreflektometr i spektrofotometr.
Retroreflektometr służy do badania widzialności taśmy ostrzegawczej dla 2 zmiennych kątów. Zgodnie z normą EN ISO 20471 wynik takiego badania powinien wynosić co najmniej 330 - w Portwest te standardy są jednak podwyższone do co najmniej 400.
Spektrofotometr natomiast używany jest do badania chromatyczności taśmy ostrzegawczej - czyli intensywności jej barwy. Każda rolka taśmy badana przez Portwest musi spełniać wymogi norm EN ISO 20471 oraz RIS-3279-TOM. Ta ostatnia norma dotyczy konkretnie pomarańczowej tkaniny ostrzegawczej przeznaczonej dla pracowników kolei - jest znacznie wyższa, niż standardowe wymogi i zapewnia dzięki temu dużo lepszą widoczność osób pracujących na torach.
Taśma ostrzegawcza - jakie parametry powinna spełniać
Parametry wymagane dla taśm ostrzegawczych używanych przy produkcji odzieży roboczej są precyzyjnie określone w normie EN ISO 20471. Zgodnie z tymi regulacjami, każda taśma ostrzegawcza musi spełniać następujące kryteria:
- szerokość taśmy ostrzegawczej wynosi co najmniej 50 mm - taka sama musi być też minimalna odległość pomiędzy taśmami (np. w przypadku wszycia taśmy na wysokości nadgarstka i przedramienia w rękawie odzieży roboczej),
- odległość szwów na końcach rękawów i nogawek również musi wynosić co najmniej 50 mm,
- taśma ostrzegawcza musi zawsze w pełni opasywać korpus pracownika, a także kończyny (całościowe obramowanie rękawów i nogawek),
- jeśli ze względów konstrukcyjnych ciągłość taśmy ostrzegawczej musi być przerwana (np. żeby zrobić miejsce na szwy lub zapięcia), przerwy te nie mogę być większe niż 50 mm każda, a suma przerw dla jednej taśmy nie może przekraczać 100 mm (wokół korpusu) i 50 mm (na rękawach i nogawkach).
W Portwest każda odzież robocza wykorzystująca taśmy ostrzegawcze zawsze spełnia powyższe wymogi.
Odzież ochronna w spawalnictwie - krótki przewodnik
Zasady dotyczące konstrukcji odzieży ochronnej używanej w spawalnictwie i procesach pokrewnych określone są w normie EN ISO 11611 - oto ich krótki przegląd:
- Kieszenie z patkami
Zgodnie z normą, wszystkie kieszenie muszą być wyposażone w patki, czyli odpowiednie klapki zakrywające wnętrze kieszeni. Wyjątkiem są jedynie kieszenie boczne umiejscowione poniżej pasa (o ile nie są odchylone od bocznego szwu spodni o kąt większy niż 10°).
- Kieszenie na linijki
To specyficzny rodzaj kieszeni zaprojektowany w ten sposób, by czynność sięgania po linijkę w czasie pracy była łatwa, intuicyjna i nie wymagająca dodatkowych ruchów. Kieszenie na linijki mają charakterystyczny podłużny kształt i nie są pokryte żadnymi patkami - wg normy taka kieszeń może mieć max. 75 mm szerokości i musi być umieszczona na jednej nogawce za bocznym szwem.
- Wytrzymałość na rozciąganie i rozdarcie
Zgodnie z normą, dla odzieży ochronnej używanej w spawalnictwie wytrzymałość na rozciąganie powinna wynosić co najmniej 400 N, a wytrzymałość na rozdarcie - odpowiednio co najmniej 15 N dla klasy 1 i 20 N dla klasy 2. W Portwest normy te są jeszcze podwyższone, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo pracy. Przykładowo najlepiej sprzedający się produkt w tej kategorii, kombinezon FR50, osiąga wytrzymałość na rozciąganie powyżej 500 N, a wytrzymałość na rozdarcie - powyżej 25 N (po 50 praniach).
Wszystkie produkty Portwest z tej kategorii, certyfikowane na zgodność z EN ISO 11611, całkowicie spełniają, a często wręcz przekraczają parametry tej normy.
Zestaw pierwszej pomocy w miejscu pracy - czego nie może zabraknąć?
Zawartość zestawu pierwszej pomocy w miejscu pracy (potocznie nazywanego "apteczką”) jest szczegółowo określona przez normę BS 8599-1:2011.
W skład takiego zestawu muszą wejść następujące elementy:
- ulotka informacyjna,
- spis treści,
- średni opatrunek sterylny,
- duży opatrunek sterylny,
- chusta trójkątna,
- agrafki,
- sterylny opatrunek na oko,
- sterylne opatrunki klejące,
- waciki bezalkoholowe,
- taśma klejąca,
- rękawice,
- opatrunek sterylny na palce,
- resuscytacyjna osłona twarzy,
- koc foliowy,
- opatrunek przeciw oparzeniom,
- nożyce uniwersalne,
- bandaż elastyczny,
- uchwyt do zawieszania na ścianie.
Norma reguluje szczegółowo nie tylko zawartość apteczki, ale również liczbę poszczególnych elementów, w zależności od wielkości firmy. Na przykład w zestawie powinny znaleźć się 2 sterylne opatrunki na oko (w przypadku zespołów do 25 osób) - dla ekip od 25 do 100 pracowników są to 3 opatrunki, a 4 dla firm powyżej 100 pracowników. W zależności od wielkości firmy, Portwest ma swoim asortymencie trzy produkty całkowicie spełniające normę BS 8599-1:2011 - są to odpowiednio zestawy FA10, FA11 i FA12.
Już na tych kilku powyższych przykładach widać jak na dłoni, że zgodność z normami bezpieczeństwa i międzynarodowymi kryteriami regulującymi produkcję odzieży roboczej i ochronnej jest dla Portwest absolutnym priorytetem. W portfolio firmy nie ma produktów niespełniających norm - co więcej, minimalne parametry wskazane w normach często są w Portwest podwyższane, by zagwarantować nie tylko komfort, ale przede wszystkim maksymalne bezpieczeństwo pracy.