Wczytuję dane...

Półmaski filtrujące ze sklepu BHP. Co musisz wiedzieć?

Czym jest półmaska jednorazowa?

 

Najłatwiej będzie wyjaśnić to za pomocą porównania. Co nosi chirurg przy operacji? Maskę ochronną. Jak ona wygląda? Jak kawałek materiału, do którego przymocowane są gumki lub troki. Nie przylega do twarzy ściśle. Chroni przede wszystkim otoczenie, a użytkownika w znacznie mniejszym stopniu.

 

Półmaska jest czymś innym. Jest wyprofilowana w taki sposób, by dokładnie przylegać do skóry. Dopiero taka maseczka może skutecznie chronić przed bakteriami, wirusami czy pyłem. Oczywiście by tak było, musi spełniać konkretne normy.

 

Które normy dotyczą masek i półmasek filtrujących?

 

Podstawową normą dla masek chirurgicznych jest EN 14683. Dla półmasek odpowiednia jest norma EN 149. W jej ramach wyróżnia się trzy poziomy skuteczności. Oznaczenie FFP1 jest nadawane półmaskom, które filtrują co najmniej 80% cząstek o średnicy równej lub większej 0,3 mikrona. FFP2 zatrzymuje od 94% takich cząsteczek, a FFP3 99% lub więcej.

 

Warto przy tym zaznaczyć, że maseczki tego rodzaju dobrze radzą sobie również z mniejszymi cząstkami. Testy przeprowadzane na potrzeby prawidłowego oznaczenia wynikają z dotychczas istniejących przepisów. Pamiętaj również, że półmaskom przyznaje się też inne symbole. Ich wyjaśnienie znajdziesz w opisie odpowiedniej kategorii w naszym sklepie w dziale ochrona dróg oddechowych.

 

Do czego służy zawór w półmasce ochronnej?

 

Półmaski bez zaworu działają podobnie do maseczek chirurgicznych. Powietrze wdychane i wydychane jest filtrowane przez materiał. Zawór został wprowadzony do maseczek, by ułatwić oddychanie. Gdy pod maseczką wzrośnie ciśnienie, zawór się otwiera, co sprawia, że wydech jest łatwiejszy. Wdech nadal następuje przez materiał.

 

Płynie stąd jeden ważny wniosek. Półmaski filtrujące z zaworem doskonale chronią Ciebie. Ponieważ są szczelne, świetnie sprawdzają się nie tylko przy wirusach i bakteriach, ale także przy pyle budowlanym lub rolniczym. Niestety Twoje otoczenie nie jest wówczas tak bezpieczne, bo Twój oddech wydostaje się przez zawór dość swobodnie.

 

Właśnie dlatego warto mieć świadomość, że zasady dotyczące dystansu społecznego i kwarantanny osób zakażonych koronawirusem obowiązują wszystkich. Nawet wtedy, gdy mamy przy sobie bardzo dobre półmaski klasy FFP2 i FFP3.

 

Węgiel aktywny w maseczce. Kiedy jest przydatny?

 

Pokusimy się o obalenie jeszcze jednego mitu. Nie, węgiel aktywny nie zabija bakterii i wirusów. Zamiast tego wiąże je, czyli zatrzymuje. Jego obecność w jednorazowych półmaskach wynika jednak z czego innego. Otóż półmaski z węglem aktywowanym... zapewniają świetną filtrację zapachów.