Wczytuję dane...

Kiedy i jakie środki czystości BHP zapewnia pracodawca? Sklep BHP a higiena.

Czy prawo reguluje, komu przydzielić mydło i ręcznik?

 

Art. 233 KP wskazuje wyraźnie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym środki higieny osobistej oraz dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych. Przepis ten nie wskazuje jednak na to, jakie to mają być środki. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zawiera wzmiankę o tym, że ilość i rodzaje środków higienicznych powinny być dostosowane do stopnia zanieczyszczenia ciała i jego rodzaju. I tyle.

 

Jak widać, na podstawie samych przepisów trudno jest zrobić zakupy. Szczególnie, gdy zatrudniasz wiele osób i musisz zaplanować w miarę regularne dostawy. Co więcej, prawo zakazuje wypłacania ekwiwalentu za środki czystości BHP. Co pozostaje? Czysta logika.

 

Co nakazuje logika i jak realnie wygląda higiena pracy?

 

Prędzej czy później będziesz wiedzieć, ile czego potrzeba. Przy pierwszych zakupach zawsze przyjmuje się pewne ogólne założenia, które później są korygowane pod realną sytuację. Można to zrealizować na dwa sposoby.

 

Zatrudnieni mogą korzystać z ogólnodostępnych pomieszczeń sanitarnych? Znajdą w nich środki do mycia, ręczniki papierowe, tekstylne lub suszarki do rąk, kosze na śmieci, a w dobie pandemii także płyny do dezynfekcji. Jeśli korzystanie ze stałych pomieszczeń higienicznych jest utrudnione lub niemożliwe (na przykład na budowie), każda osoba powinna otrzymać własny przydział. Jego skład zawiera się zwykle w regulaminie firmy lub zarządzeniu pracodawcy.

 

Potrzeby pracowników, które trzeba wziąć pod uwagę.

 

Zapewne zastanawiasz się w tej chwili, jakim cudem masz zawrzeć w dokumentach decyzję dotyczącą przydziału środków czystości BHP. Najprościej zrobisz to, przydzielając określone stanowiska do konkretnych grup zgodnie ze stopniem zabrudzeń, na które są narażone piastujące je osoby. Zwyczajowo określa się sześć grup, choć nie jest powiedziane, że w Twojej firmie będziesz w stanie przydzielić ludzi do każdej z nich.

 

Grupa 1 to głównie osoby sprawujące obowiązki biurowe, którzy po prostu muszą od czasu do czasu umyć ręce. Grupa 2 to ludzie narażeni na łatwo zmywalne zabrudzenia z racji wykonywanej pracy – na przykład stolarze. Grupa 3 musi zachować higienę ze względu na to, przy czym pracuje. Dobrym przykładem będą tu osoby pracujące przy produkcji i sprzedaży żywności.

 

Grupa 4 skupia wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnych środków czystości z uwagi na silne zabrudzenia. Mowa tu na przykład o mechanikach samochodowych, którym przydadzą się porządne pasty BHP. Grupie 5 trzeba zapewnić możliwość umycia górnej części ciała, a grupie 6 – całego ciała.

 

Jak oszczędzić na chemii i środkach czystości BHP?

 

W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego Ci trzeba. Wiemy dobrze, że zamówienia naszych klientów są niejednokrotnie bardzo duże. Z tego względu wybraliśmy dla Ciebie tanie i skuteczne mydła oraz pasty do rąk. Zadbaliśmy też o ekonomiczne i miękkie ręczniki. Dzięki temu w jednym miejscu zaopatrzysz całą firmę, oszczędzając tym samym czas i pieniądze.

 

Robiąc zakupy artykułów BHP, nie zapomnij o odzieży roboczej i ochronnej. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek udostępnić nie tylko środki higieniczne. Jego zadaniem jest również zapewnienie zatrudnionym bezpieczeństwa.