Wczytuję dane...

Zintegrowany Program Ochrony Słuchu 3M™

Kompleksowe i skuteczne podejście do ochrony słuchu

Materiał przygotowany przez 3M™ Poland Sp. z o.o.

Czy odpowiednio chronisz słuch swoich pracowników?

Utrata słuchu jest najczęściej identyfikowaną sensoryczną niepełnosprawnością na świecie i trzecią najczęściej występującą chorobą przewlekłą. Utrata słuchu w miejscu pracy to również najczęściej rejestrowana choroba zawodowa. Może być spowodowana nawet jednorazową ekspozycją na impuls dźwiękowy o bardzo wysokim poziomie. Powtarzająca się ekspozycja na hałas większy niż 85 dBA może spowodować trwałą utratę słuchu lub szumy uszne (tzw. dzwonienie w uszach).

Utracie słuchu wywołanej hałasem można w 100% zapobiec.

Zagrożenie hałasem

  • przy 85 decybelach Twój słuch jest zagrożony po 8 godzinach
  • przy 91 decybelach Twój słuch jest zagrożony po 2 godzinach
  • przy 100 decybelach Twój słuch jest poważnie zagrożony już po 15 minutach
  • przy 115 decybelach Twój słuch może stać trwale uszkodzony w ciągu minuty
  • przy 140 decybelach możliwe jest bolesne i natychmiastowe uszkodzenie słuchu

 

Zintegrowany Program Ochrony Słuchu 3M™

W wielu krajach zgodnie z lokalnymi przepisami, pracodawcy mają obowiązek chronić zdrowie pracowników i zmniejszyć ryzyko ekspozycji na hałas do akceptowalnego poziomu. Jeśli hałasu nie można ograniczyć środkami technicznymi lub organizacyjnymi, pracodawca musi zapewnić odpowiednio dopasowane ochronniki słuchu. Skuteczny i kompleksowy program ochrony słuchu może być sposobem na zminimalizowanie i kontrolowanie ryzyka utraty słuchu.

Bez względu na to, czy tworzysz program ochrony utraty słuchu od podstaw, czy ulepszyć istniejący program, 3M™ zawsze służy pomocą. 3M™ oferuje Zintegrowany Program Ochrony Słuchu. Jest to kompleksowe i skuteczne podejście stworzone z 7 kroków: pomiar, analiza, dobór, weryfikacja, szkolenie, dokumentacja i ewaluacja. Bardzo ważnym elementem programu jest system 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation weryfikujący jakość dopasowania ochronników słuchu, określaną indywidualnie dla każdego pracownika za pomocą indywidualnego wskaźnika tłumienia (PAR).

7 kroków

Pomiar

Pomiary hałasu na stanowisku pracy są koniecznym elementem ochrony pracownika przed szkodliwym hałasem. Prowadzenie pomiarów może  pomoc określić, kto jest zagrożony i kto powinien być objęty programem, a także wyznaczyć odpowiednie kontrole i dobrać sprzęt ochronny, aby zredukować ryzyko zawodowe.

Dobór

Ochronniki słuchu muszą być wygodne, dobrze dopasowane i zapewnić odpowiedni poziom ochrony. Należy również uwzględnić kompatybilność z innymi środkami ochrony indywidualnej oraz możliwość komunikacji między pracownikami. W Twoim programie pomożemy Ci uświadomić pracownikom znaczenie stosowania ochronników słuchu.

Analiza

Niektóre czynności i maszyny emitują hałas o wysokich poziomach. Czy muszą? Proces produkcji oraz maszyny można zaprojektować lub zmienić tak, by generowały mniejszy hałas.

Weryfikacja

Ważne, by systematycznie monitorować słuch pracowników. Pozwoli to na wczesne wykrywanie ubytków słuchu i w razie konieczności podejmowanie odpowiednich kroków, by zapobiec jego trwałemu uszkodzeniu.

Szkolenie

Ponieważ utrata słuchu spowodowana hałasem zwykle następuje stopniowo, a objawy nie są widoczne, ważne jest, aby edukować pracowników o skutkach narażenia na wysoko hałas i szkolić ich, aby właściwie korzystali z ochronników słuchu. Skuteczność działań zapobiegających utracie słuchu możesz poprawić poprzez wdrożenie szkoleń praktycznych.

Ewaluacja

Upewnij się, że Twój program ochrony słuchu jest systematycznie oceniany: obejmuje opinie pracowników, przeglądy odpowiedzialności i analizę kosztów. Pozwoli to zidentyfikować kierunki działań, obszary problemowe i poprawić wydajność.

Dokumentacja

Prowadzenie poufnych, dokładnych i bieżących zapisów badań poziomu hałasu na stanowisku pracy, podejmowanych działań, kalibracji przyrządów, testów audiometrycznych, testów dopasowania i szkoleń pomaga w zarządzaniu i ewaluacji programu. To zaś w przyszłości pozwala chronić firmę oraz pracowników w lepszy sposób.

System weryfikujący ochronę słuchu 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation

Spersonalizowana i obiektywna weryfikacja dopasowania ochronników słuchu

System 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation mierzy poziom dźwięku zarówno pod ochronnikami słuchu (wkładki lub nauszniki przeciwhałasowe), jak i na zewnątrz zastosowanej ochrony, zapewniając dokładne, obiektywne wyniki. Pomaga również zwiększyć wiarygodność pomiarów i doboru.

Dlaczego badanie systemem 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation jest takie ważne?

  • Jest to innowacyjne narzędzie pozwalające określić indywidualny wskaźnik tłumienia (PAR) dla każdego z pracowników. Dzięki niemu w łatwy sposób wybierzesz najlepiej dopasowane ochronniki słuchu, które będą mogły zapobiec utracie słuchu
  • Jest to doskonałe narzędzie edukacyjne pokazujące, jak w praktyce należy używać ochronników słuchu
  • Na podstawie wyników stworzony zostaje raport, który pomaga w zarządzaniu ewaluacji programu

Dobór ochronników

Niełatwo zapewnić każdemu pracownikowi prawidłowy poziom ochrony słuchu. Każdy rodzaj wykonywanej pracy wymaga innego zabezpieczenia. Każdy przewód słuchowy jest inny. W ramach programu ochrony słuchu pomożemy Ci uświadomić pracownikom znaczenie stosowania ochronników słuchu. System weryfikujący ochronę słuchu 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation pomaga w ustaleniu indywidualnego wskaźnika tłumienia (Personal Attenuation Rating, PAR) dla każdego z pracowników. Dzięki temu możesz mieć pewność, że każdy z nich będzie odpowiednio chroniony przed hałasem.

 

Rolowane wkładki przeciwhałasowe jednokrotnego użytku

Najczęściej stosowany rodzaj ochronników słuchu. Miękka pianka jest rolowana w cienki wałeczek, a następnie umieszczana w przewodzie słuchowym.

  • Wygodne: dopasowują się do kształtu przewodu słuchowego
  • Skuteczne: wysoki współczynnik tłumienia przy prawidłowym stosowaniu

 

 

 

 

Wkładki przeciwhałasowe z uchwytami

Miękkie wkładki z uchwytami są bardzo łatwe w zastosowaniu, gdyż nie wymagają rolowania. Należy je tylko chwycić i umieścić w odpowiednim położeniu w przewodzie słuchowym.

  • Łatwe w użyciu: odpowiednie dla pracowników, którzy mają trudności z rolowaniem wkładek przeciwhałasowych i prawidłowym ich umieszczaniem.
  • Wygodne: uchwyt wyklucza potrzebę mycia rąk przed zakładaniem

 

 

Wkładki przeciwhałasowe wielokrotnego użytku

Wstępnie formowane wkładki posiadają potrójny kołnierz, dzięki czemu nie trzeba określać ich rozmiaru.

  • Optymalizacja kosztów: wszystkie dostępne są w wersji ze sznurkiem, co zapobiega ich zgubieniu i obniża koszty
  • Higieniczne: można je myć i wielokrotnie stosować
  • Wygodne: unikatowa, opatentowana konstrukcja zapewnia doskonale dopasowanie i komfort
  • Wszechstronne i skuteczne: różne wersje o zróżnicowanym poziomie ochrony

 

Wkładki przeciwhałasowe na pałąku

Są łatwe i wygodne w użyciu oraz gwarantują wysoki komfort.

  • Wygodne: można je szybko założyć i zdjąć oraz zawiesić na szyi, gdy nie są potrzebne, co sprawia, że są idealne do sporadycznych zastosowań
  • Wszechstronne: wiele kształtów pałąków i rodzajów wymiennych wkładek
  • Kompatybilne: zaprojektowane pod kątem kompatybilności z innymi rodzajami sprzętu ochrony indywidualnej

 

Nauszniki przeciwhałasowe

Czasze wykonane z tworzywa ABS, starannie wymodelowane suwaki ułatwiające dopasowanie oraz szerokie pierścienie uszczelniające z miękkiej pianki zaprojektowano tak, by komfortowo i skutecznie chroniły słuch przed hałasem.

  • Proste w użyciu: większość osób bez trudu potrafi je prawidłowo dopasować
  • Wygodne: można je szybko założyć i zdjąć, gdy nie są potrzebne
  • Alternatywa dla wkładek przeciwhałasowych: często wybierane ze względu na proste i wygodne użytkowanie

 

 

 

 

 

 

 

3M Poland Sp. z o.o.

Dział Bezpieczeństwa Pracy

al. Katowicka 117

Kajetany, 05-830 Nadarzyn

tel.: +48 22 739 60 00

faks: +48 22 739 60 01

www.3m.pl/sluch