Wczytuję dane...

BHP w dobie pandemii. Jakie produkty wybrać i komu zaufać?

W czasie pandemii zapotrzebowanie na produkty ochrony osobistej wzrosło. Tak gwałtownie, że początkowo był duży problem z ich dostępnością. Brakowało maseczek ochronnych, rękawic, kombinezonów dla służb medycznych i innych produktów. Producenci rozwiązali problem, dostarczając na rynek więcej. Dziś produkty są łatwo dostępne i to w wielu wariantach. Jak znaleźć te najlepsze?

 

  • Czym kierować się przy wyborze produktów i na co zwracać uwagę?
  • Które maseczki są naprawdę skuteczne?
  • Czego powinniśmy używać oprócz maseczek?

 

Pandemia powoli ustępuje, rozpoczęło się odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń, ale przestrzeganie zasad ochrony osobistej wciąż ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia jej wygaszania. Nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki wciąż obowiązuje, ale możliwe, że niedługo zostanie zniesiony. Nawet wtedy warto je będzie nosić, szczególnie w zatłoczonych miejscach i zamkniętych pomieszczeniach. Pamiętajmy przy tym, że eksperci mają duże wątpliwości co do skuteczności maseczek materiałowych.

 

„W przestrzeni publicznej widać, że wiele osób nosi bawełniane maseczki, które ponadto często nie są odpowiednio założone. Niejednokrotnie zapominamy, że maseczki powinny szczelnie zakrywać nos i usta. Ministerstwo Zdrowia i sanepid rekomendują korzystanie z jednorazowych maseczek, które spełniają normy EN 14683 dla masek i EN 149 dla półmasek.” – podkreśla Janusz Surma, prezes Impel Delivery.


Kontrola jakości i skuteczności

Jednym ze skutków pandemii jest bardziej rozbudowana sieć dostawców środków ochrony osobistej. Wraz z nowymi firmami oraz importerami maseczek pojawiło się duże wyzwanie. Jak zweryfikować dostawców pod względem wiarygodności i rzetelności?

 

„Jednym ze sposobów godnych polecenia jest zaufanie firmie, która od lat specjalizuje się w zapewnianiu środków ochrony osobistej, a nie takiej, która pojawiła się równocześnie z wybuchem pandemii koronawirusa. Doświadczeni dostawcy dbają o to, aby każdy produkt BHP wprowadzony na rynek polski, zgodnie z prawem UE, posiadał oznaczenie informujące o zakresie ochrony. Produkty wyższych kategorii, do których zaliczają się nawet klasyczne maski noszone na ulicach, muszą mieć dołączoną deklarację producenta o wykonaniu badań potwierdzających spełnianie określonych norm” – dodaje Surma.

Jaką maseczkę wybrać?

Czy na pewno wiemy, czym są maseczki medyczne, nazywane także chirurgicznymi lub zabiegowymi? Najważniejsza informacja jest taka, że są produktem jednorazowym. Owszem, blokują cząstki bakterii i wirusów, ale nie są wystarczająco szczelne, żeby stanowić skuteczną ochronę przed zarażeniem w przypadku osób zdrowych. Warto jednoznacznie też podkreślić, że maski chirurgiczne przeznaczone chorym, a także medykom.

 

Większą ochronę przed wirusami i bakteriami zapewniają maski filtrujące. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Na wskaźnik odnoszący się do stopnia ochrony dróg oddechowych, czyli skuteczności filtracji maski lub półmaski. Ten wskaźnik to FFP [ang. filtering face piece]. Są trzy normy w klasie masek filtrujących: FFP1, FFP2 i FFP3. Im wyższy numer, tym wyższy poziom ochrony. Uwaga, część masek filtrujących to, podobnie jak maski chirurgiczne, wyroby jednorazowego użytku. Są jednak maski filtrujące, z których  można korzystać wielokrotnie przez ograniczony czas – pod warunkiem regularnej wymiany filtra.

Kombinezony w służbie zdrowia

Pomimo zmniejszającej się liczby nowych przypadków i poprawiającej się sytuacji w szpitalach, pracownicy służb medycznych wciąż są w stałym kontakcie z osobami chorymi na COVID-19. Aby chronić się przed zakażeniem, stosują w kombinezony, które charakteryzuję się odpornością na przenikanie cząstek wirusa. Do ich produkcji stosowane są odpowiednie materiały laminowane lub powleczone zawierające w składzie włókninę polipropylenową.

 

"Należy jednak podkreślić, że skuteczność kombinezonu powinna być wzmocniona pozostałymi środkami ochrony osobistej, takimi jak maseczka, rękawice ochronne, okulary lub gogle. Ważne jest także odpowiednie zakładanie kombinezonu oraz konsekwencja w stosowaniu” – zaznacza Surma.


Nieustannie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Niestety, nawet na jego temat spotykamy się z nierzetelnymi informacjami. W konsekwencji niektórzy dostawcy wprowadzają na rynek niewłaściwe produkty ochrony osobistej, wątpliwego pochodzenia. Z tego powodu zakup środków ochronnych z wiarygodnego źródła, popartego wieloletnim doświadczeniem w sektorze BHP to najbardziej rozsądne rozwiązanie.