Wczytuję dane...

Rodzaje ochronników słuchu – jak dobrać odpowiednie?

Ochronniki słuchu 3M PeltorHałas w miejscu pracy stanowi poważne zagrożenie dla słuchu pracowników wystawionych na częstą ekspozycję na szkodliwe dźwięki. Jest to ponadto istotne utrudnienie dla bezpiecznej komunikacji w trakcie pracy. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, nikogo nie może dziwić fakt, że obowiązujące przepisy rygorystycznie traktują kwestię środków ochrony indywidualnej w środowisku pracy, nakładając na poszczególne przedsiębiorstwa obowiązek ich stosowania wszędzie tam, gdzie hałas okazuje się realnym ryzykiem każdego dnia.

Skuteczność ŚOI zależy jednak nie tylko od systematyczności ich noszenia, ale przede wszystkim od prawidłowego doboru ochronników słuchu. Jak dobrać optymalne rozwiązanie, które zapewni pracownikom efektywną ochronę, właściwy poziom tłumienia i wystarczającą świadomość sytuacyjną, a przy tym będzie komfortowe w codziennym użytkowaniu? Poniżej zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat poszczególnych rodzajów ochronników słuchu 3M.

Ochronniki słuchu – jak dobrać odpowiednie?

Właściwe dopasowanie ochronników słuchu i ich użytkowanie zgodnie z dołączoną instrukcją producenta to podstawa skutecznej ochrony słuchu. W kontekście doboru wkładek i nauszników przeciwhałasowych kluczowa okazuje się ich prawidłowa optymalizacja, czyli odpowiednie dopasowanie poziomu tłumienia ochronników słuchu do wymagań danego miejsca pracy. Bezpieczny sprzęt powinien zapewniać należytą ochronę przed szkodliwymi dźwiękami, nie powodując przy tym uczucia izolacji akustycznej (co może wydarzyć się, jeśli stopień tłumienia ochronników okaże się zbyt wysoki w stosunku do potrzeb danego środowiska pracy). Z tego powodu szukając optymalnych ochronników słuchu, należy wziąć pod uwagę warunki panujące w miejscu pracy – oprócz poziomu hałasu również temperaturę, wilgotność czy zapylenie.

 

Niesie to za sobą konieczność przeprowadzenia badań hałasu na stanowisku pracy, które może wykonać laboratorium posiadające akredytację. Kompleksowe testy dopasowania dla każdego pracownika to gwarancja najwyższej skuteczności ochronników słuchu i pewność, że osiągnięto oczekiwany poziom tłumienia oraz odpowiednią redukcję szumów przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych pracowników.

Ochronniki słuchu – jakie są ich rodzaje i kryteria doboru?

3M jako uznany producent środków ochrony indywidualnej dostarcza szeroki wybór nowoczesnych ochronników słuchu, jakie można znaleźć w wielu rozmiarach i typach. Dzięki temu każdy użytkownik może dopasować rozwiązanie w najwyższym stopniu odpowiadające na jego indywidualne potrzeby. Podstawowym kryterium doboru ochronników słuchu jest poziom hałasu na stanowisku pracy. Nie mniej istotna jest wygoda użytkowania ochronników. Jeśli wkładki przeciwhałasowe lub nauszniki są niewygodne, trudne w użyciu lub utrudniają komunikację, przeszkadzają pracownikom i zdarza się, że nie są przez nich stosowane tak często, jak wymagają tego przepisy. Dlatego niezmiernie istotnymi kwestiami, o jakie należy bezwzględnie zadbać podczas dopasowywania ochronników słuchu, są: odpowiedni nacisk, rozmiar, miękkość i waga. Warto mieć ponadto na uwadze również higienę i łatwość ich użytkowania, a także kompatybilność z pozostałymi ŚOI.

 Wkładki douszne na pałąku

W przypadku osób, które pracują na stanowiskach wymagających częstego zdejmowania i zakładania ochronników w ciągu dnia pracy, dobrze sprawdzą się wkładki przeciwhałasowe wykonane z miękkiej pianki poliuretanowej i wkładki typu push-to-fit. Umożliwiają one bowiem szybkie i bezproblemowe założenie, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem również dla osób, które pracują w rękawicach. Dzięki wygodnemu trzpieniowi pozwalają utrzymać część umieszczaną w przewodzie słuchowym w czystości tak, by nie zebrał się na nich żaden materiał mogący go podrażnić. Dodatkowym plusem jest fakt, że tego rodzaju wkładki przeciwhałasowe nie wymagają rolowania przed włożeniem do uszu. Jeśli natomiast ochrona słuchu jest potrzebna w miejscu pracy tylko sporadycznie, warto wówczas wybrać wkładki przeciwhałasowe z pojemnikiem do higienicznego przechowywania, co z pewnością ułatwi ich czyszczenie pomiędzy kolejnymi użyciami.

 

Pracownicy, którzy stosują ochronniki słuchu, często potrzebują również innego rodzaju ochrony (np. oczu czy głowy) – należy to uwzględnić podczas wyboru optymalnych ochronników słuchu 3M. Najważniejsze w tym zakresie jest to, by wymagana skuteczność jednego rodzaju środka ochrony nie została ograniczona przez zastosowanie innego. Wygodę i bezpieczeństwo zapewnią w takich przypadkach np. nakarkowe nauszniki przeciwhałasowe 3M lub wkładki douszne na pałąku. Istotne znaczenie ma ponadto dostosowanie do środowiska pracy. W miejscach, gdzie panują wysokie temperatury i wilgotność, lepszym rozwiązaniem będą wkładki przeciwhałasowe (jeśli dochodzi do tego również duże zapylenie, warto postawić na warianty wielokrotnego użytku), natomiast w zimnych, wietrznych warunkach doskonale sprawdzą się nauszniki. 

Ochronniki słuchu 3M a redukcja hałasu – najważniejsze wskazówki

Efektywność ochronników słuchu zależy od stopnia tłumienia akustycznego, które sprawia, że przewód słuchowy jest odpowiednio odizolowany, a nadmiar hałasu nie przedostaje się do wnętrza ucha. Aby uzyskać pożądane tłumienie dźwięku, ochronniki muszą być – po pierwsze – dobrze dobrane, po drugie zaś – użytkowane zgodnie z instrukcją. Kluczem do optymalizacji redukcji hałasu w ochronnikach słuchu są zatem wspomniane wcześniej testy dopasowania oraz przestrzeganie zasad użytkowania środków ochrony słuchu i skuteczna edukacja ich użytkowników.

 

3M jako lider na globalnym rynku wśród producentów środków ochrony indywidualnej zapewnia nie tylko innowacyjne ochronniki słuchu, ale również niezbędne testy dopasowania, gwarantując najwyższy stopień ochrony i bezpieczeństwa w hałaśliwym miejscu pracy.

Hear For Life