Wczytuję dane...

Jakie nauszniki przeciwhałasowe wybrać? Popularne rodzaje

Ochronniki słuchu to najprostszy i zarazem najtrudniejszy w użytkowaniu sposób ochrony narządu słuchu przed szkodliwym oddziaływaniem hałasu. Słuch traci się stopniowo i niezauważalnie – zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy mogą skutkować jego trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem lub nawet jego utratą. To sprawia, że osoby wykonujące pracę na hałaśliwych stanowiskach powinny stosować odpowiednie ochronniki słuchu: wkładki lub nauszniki przeciwhałasowe. Jakie nauszniki przeciwhałasowe warto wybrać? Czym kierować się przy ich doborze? W tym artykule omawiamy popularne rodzaje nauszników przeciwhałasowych 3M.

Nauszniki przeciwhałasowe – rodzaje Nauszniki nakarkowa 3M

Nauszniki przeciwhałasowe 3M oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i odpowiednie dopasowanie, a przy tym są łatwe i wygodne w użytkowaniu. Z tego powodu stanowią częsty wybór w zakresie ochrony słuchu. W ofercie 3M dostępnych jest wiele rodzajów nauszników, a wszystkie z nich zostały zaprojektowane w taki sposób, by spełniać typowe wymagania środowisk pracy, w których hałas stanowi istotne zagrożenie. Wśród nich wymienić można:

 

  • nauszniki nagłowne – standardowe modele, często wybierane przez pracodawców;
  • nauszniki nakarkowe – wersje z pałąkiem nakarkowym sprawdzą się w miejscach pracy, w których pracownicy mają obowiązek noszenia hełmów ochronnych;
  • nauszniki dohełmowe – są zalecane w środowiskach pracy, w których istnieje ryzyko spadających przedmiotów, a pracownicy stale noszą także ochronniki słuchu.

 

Innowacyjnymi rozwiązaniami, które są dedykowane miejscom pracy o bardziej zaostrzonych wymaganiach technicznych, są nauszniki przeciwhałasowe z układami elektronicznymi, a w tym:

 

 

Tego typu ochronniki słuchu pozwalają pracownikom bezpiecznie komunikować się z innymi w hałasie i znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku przerywanego hałasu, także w środowiskach pracy, w których możliwość swobodnej komunikacji to konieczność dla zachowania bezpieczeństwa.

 

Jakie nauszniki przeciwhałasowe wybrać?

Przy wyborze ochronników słuchu należy wziąć pod uwagę parametry sprzętu oraz obowiązujące przepisy i zawarte w nich wymagania. Jak zaznacza p. Leszek Szubała, menadżer produktu BHP w Impel Delivery:

 

Nauszniki przeciwhałasowe, a także pozostałe rodzaje ochronników słuchu, muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy, gwarantując zarówno zgodność z wymogami, jak i komfort użytkowania.

 

O ochronach indywidualnych szczegółowo decydują przepisy – ich dobór musi być więc zgodny z aktualnymi normami. 3M jako producent środków ochrony indywidualnej dostarcza innowacyjne rozwiązania dla ochrony słuchu w miejscu pracy i gwarantuje profesjonalne doradztwo w zakresie ich doboru. Rolą pracodawcy jest natomiast wdrożenie odpowiednich środków zaradczych i skutecznego programu ochrony słuchu wśród pracowników narażonych na szkodliwe dźwięki.