Wczytuję dane...

Odzież ochronna BHP, część 2 - odzież ostrzegawcza, elektrostatyczna i ochrona kolan

W kolejnej części artykułu znajdziesz informacje dotyczące norm dla ostrzegawczej odzieży bhp. Porozmawiamy tym razem o bardzo widocznej odzieży ostrzegawczej, wymaganiach dotyczących elektrostatycznego ubrania roboczego oraz jak warto chronić kolana podczas prac wykonywanych klęcząc.

Bardzo widoczna odzież ostrzegawcza - EN ISO 20471

Ciemność i zła widoczność to czynniki wysokiego ryzyka przy pracy na zewnątrz. Często lekceważone są niebezpieczne sytuacje związane z pracą przy jezdni, np. na terenie budowy. Również w okolicy torów kolejowych, na lotniskach lub w porcie widoczność jest bardzo ważna. Dbając o bezpieczeństwo siebie oraz swoich pracowników, powinieneś wiedzieć, jaka odzież BHP jest odpowiednia do pracy w miejscach szczególnie narażonych na ryzyko wypadku.

Definicja stopni ryzyka

Nowa norma DIN EN ISO 20471 nie rozróżnia zastosowania zawodowego od niezawodowego. Generalnie dotyczy wszystkich sytuacji związanych z ryzykiem niezauważenia osoby. Norma ta odnosi się wyłącznie do odzieży ostrzegawczej noszonej przy wysokim ryzyku. Ubrania robocze tego typu są podzielone na trzy klasy.

Wzór

Podkreślona jest rozpoznawalność ludzkiej sylwetki. Fluoryzujący materiał oraz poziome paski odblaskowe muszą obejmować tors oraz jeśli występują, to nogawki i rękawy. Produkty klasy 3 muszą obejmować tors oraz posiadać paski odblaskowe na rękawach lub długich nogawkach.
Kamizelki ostrzegawcze oraz spodnie ostrzegawcze typu ogrodniczki mogą być certyfikowane pojedynczo, więc już nie według klasy 3. Paski odblaskowe wokół brzucha na ochronnych spodniach roboczych ostrzegawczych typu ogrodniczki nie będą dłużej brane pod uwagę. Wyraźne kombinacje poziomych oraz pionowych odbijających światło pasków zapewniają najlepszy wizualny kontrast na prawie każdym tle. Unikać powinno się nadmiernie przekątnych elementów i niewyraźnych form. Według normy DIN EN ISO 20471 można również certyfikować kombinacje odzieży, np. ochronna kurtka ostrzegawcza w połączeniu z ochronnymi spodniami ostrzegawczymi.

Piktogram

Odzież robocza oznaczana jest piktogramem klasy 1, 2 lub 3. W instrukcji obsługi odzieży dodatkowo musi zostać umieszczona informacja, że trwałość produktu nie zależy jedynie od ilości cykli czyszczenia. Wytrzymałość zależy również od użycia, pielęgnacji i poprawnego składowania ubrania roboczego.

Ochronna ostrzegawcza odzież BHP PLANAM według DIN EN ISO 20471 

Nastąpiła zmiana certyfikatu dla odzieży ostrzegawczej PLANAM z DIN EN 471 na DIN EN ISO 20471. Wzornictwo i jakość produktów nie uległy zmianie. Informujemy jednak, że ze względu na wysoki stan magazynu, w celu zapewnienia ciągłej dostępności naszych artykułów, może się zdarzyć, że nie każdy artykuł w danym rozmiarze będzie certyfikowany zgodnie z DIN EN ISO 20471.

EN 1149-3 Metoda testowa - Pomiar spadku ładunku z odzieży roboczej

Pomiar opadania ładunku elektrostatycznego z powierzchni materiałów odzieżowych. Opadanie ładunku jest równoznaczne z przemieszczaniem się ładunku przez lub poprzez materiał. Z tego powodu zmniejsza się gęstość ładunku lub potencjał powierzchni w tym punkcie, w którym znajdował się ładunek.

Typowe obszary zastosowania to zakłady zasilania (np. w gaz, płynne ciecze palne, paliwa), petrochemia, stacje benzynowe, czyszczenie cystern itd. Należy zwracać uwagę na bezpieczne uziemienie np. poprzez przewodzące obuwie (opór przewodzenia obuwia < = 10ex8). Całkowite pokrycie ciała (także odzieży spodniej). Nie zdejmować w obszarach grożących eksplozją. Odzież ochronną zawsze nosić zapiętą. Do pracy w strefie eksplozji 0 i dla mieszanek gazowo/parowych grupy wybuchowej IIC wymaga się dodatkowych analiz ryzyka charakterystycznego dla danej pracy.

EN 1149-5 Wymagania dotyczące właściwości elektrostatycznych

Norma ta stanowi część serii norm dotyczących procedur kontroli i wymogów w zakresie właściwości elektrostatycznych odzieży. Określa ona wymogi dla elektrostatycznego ubrania roboczego i odprowadzającej ładunki elektryczne, dotyczące unikania zapłonowych wyładowań elektrostatycznych. W łatwopalnych atmosferach nasyconych tlenem te wymogi mogą okazać się niewystarczające. Ta norma nie dotyczy ochrony przed napięciem sieciowym.

EN 61482-1-2 klasa 1 Ochrona przed łukiem elektrycznym (4 kA/500 ms)

Norma odnosi się do testu, który symuluje działanie zakłóceniowego łuku elektrycznego na przednią stronę ciała na wysokości klatki piersiowej. Odzież ta nie jest ochronną odzieżą izolującą elektrycznie - nie służy jako ochrona przed przeniknięciem prądu do ciała. Do całkowitej ochrony ciała należy nosić odpowiednie dodatkowe wyposażenie ochronne (np. rękawice, osłonę twarzy, wizjer). Wyposażenie ochronne tego typu znajdziesz w ofercie naszego sklepu BHP w kategorii środki ochrony indywidualnej. Pamiętaj, by ubrania robocze nosić zawsze zapiętym. Odzież ochronną należy nosić podczas prac w strefie niskich napięć. Do takich stref należą np. skrzynki przyłączy domowych. Właściwie dobrane ubranie robocze zabezpieczy w tym przypadku przed termicznym oddziaływaniem zakłóceniowego łuku elektrycznego.

Ochrona kolan do prac wykonywanych klęcząc - DIN EN 14404 

Pewnie wiesz, że podczas prac wykonywanych klęcząc istnieje stały nacisk na kolana. Te obciążenia powinny być równomiernie rozdzielone dzięki ochronie kolan. Stosuje się w tym celu nakolanniki. Ponadto chronią przed skaleczeniami lub uszkodzeniami spowodowanymi ostrymi powierzchniami, małymi kamykami lub podobnymi przedmiotami znajdującymi się na podłożu.

Ochrona kolan została podzielona na 4 typy:

  • Typ 1: Ochrona kolan niezależna od odzieży, mocowana na nogach.
  • Typ 2: Poduszki w kieszeniach na nogawkach lub poduszki na stałe przymocowane do spodni.
  • Typ 3: Wyposażenie nieprzymocowane do ciała.
  • Typ 4: Ochrona kolan jako część wyposażenia z dodatkowymi funkcjami.

Dodatkowo rozróżnia się dwa poziomy wytrzymałości:

  • Poziom 1: Ochrona kolan przeznaczona do płaskich nawierzchni, bez zagrożenia wystającymi przedmiotami o ponad 1 cm nad powierzchnią.
  • Poziom 2: Ochrona kolan przeznaczona do użytku w trudnych warunkach np. podczas klęczenia na kamieniach w kopalni lub kamieniołomach.

Ubrania robocze BHP dla użytkowników ręcznych pilarek łańcuchowych - PN-EN ISO 11393-6:2019-08

W niniejszej normie określono wymagania dotyczące ochrony górnej części ciała przed przecięciem ręcznymi pilarkami łańcuchowymi. W dokumencie tym zostały opisane wymagane metody badań. Wymagania dotyczące konstrukcji oraz informacje w zakresie identyfikacji i znakowania dla ochrony górnej części ciała dla użytkowników pilarek łańcuchowych. Określono także procedury pobierania próbek i przygotowania wstępnego dla ochrony górnej części ciała. Norma dokładnie opisuje pomiar powierzchni ochronnej, aparaturę i metody badań służące do oceny odporności na przecięcie oraz praktyczne badania eksploatacyjne w celu oceny właściwości ergonomicznych. Jednak ta norma to tylko część wśród innych związanych z omawianym zagrożeniem.

Ubrania robocze dla użytkowników pilarek dzieli się na 3 różne typy pod względem chronionych obszarów ciała:

  • Typ A - chroniona jest przednia strona nóg. Przy pracach wykonywanych w lesie nosi się przeważnie typ A.
  • Typ B - tak jak typ A, dodatkowo chroniona jest wewnętrzna strona nóg.
  • Typ C - chroniona jest przednia i tylna strona nóg.

Klasa ochrony dla użytkowników pilarek przedstawiona w piktogramie informuje o ochronie przy określonych prędkościach łańcucha pilarki:

  • Klasa 1 = 20 m/s,
  • Klasa 2 = 24 m/s,
  • Klasa 3 = 28 m/s.

Działanie ochronne może być uzyskiwane poprzez różne zasady działania, do których należą:

  1. Ochrona przed łańcuchem. Wchodząc w kontakt z materiałem ochronnym, łańcuch nie jest w stanie go przeciąć.
  2. Zapchanie. Po zetknięciu się z łańcuchem pilarki włókna materiału zostają wciągnięte do mechanizmu tnącego, blokując w ten sposób ruch łańcucha.
  3. Wyhamowanie łańcucha. Włókna materiału ochronnego stawiają silny opór mechanizmowi tnącemu, absorbując energię obrotową, co powoduje zmniejszenie prędkości łańcucha.

Niejednokrotnie zastosowanie znajduje więcej niż jedna z tych zasad. Warto jednak pamiętać, że żadna odzież ochronna nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony przed obrażeniami powodowanymi przez pilarki łańcuchowe!

Potrzebujesz specjalistycznej odzieży roboczej BHP? Sprawdź naszą ofertę!

Ostrzegawcza odzież robocza, elektrostatyczne ubrania robocze, kurtki i bluzy odblaskowe to wszystko znajdziesz w ofercie naszego sklepu BHP. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej odzieży roboczej, nasi specjaliści chętnie udzielą pomocy w tym zakresie.

Jeżeli nie znalazłeś właściwej informacji dla siebie, zapraszamy do zapoznania się z poprzednią częścią wpisu blogowego. W części 1 dowiesz się o normach dotyczących odzieży chroniącej przed promieniowaniem, złą pogodą i niskimi temperaturami. Zapraszamy do lektury!