Wczytuję dane...

Podstawy BHP. Normy dla rękawic ochronnych i roboczych.

Zobacz, jakie normy muszą spełniać różne rodzaje rękawic. Jeśli popełnisz błąd przy zakupie, Twoje bezpieczeństwo będzie tylko pozorne. Przepisy BHP, choć wydają się nudne, zostały stworzone nie tylko po to, by ułatwić Ci życie. Przede wszystkim mają je chronić. Gdy będziesz wiedzieć, czego szukasz, zaprzyjaźnisz się z nimi zdecydowanie łatwiej.

Rękawice antyprzecięciowe, antywibracyjne i chemiczne

Jeśli kupujesz rękawice z kategorii antyprzecięciowych, upewnij się, że spełniają one normę EN 388. Właśnie w niej znajdziesz informacje o różnych poziomach skuteczności ochrony. Rękawice tego typu muszą być odporne na ścieranie, przecięcie, rozdarcie i przekłucie. Zabezpieczają więc przed obrażeniami mechanicznymi. Poziom zabezpieczenia jest określany osobno dla każdego z tych zagrożeń.

Pracujesz z urządzeniami, które wprowadzają Twoje dłonie i ramiona w silne drgania? Grozi Ci zapalenie stawów i zaburzenia w układzie nerwowym. Zamiast narażać się na takie schorzenia, kup zawczasu rękawice antywibracyjne. Powinny one spełniać wymagania zawarte w normie EN 10819. Znajdziesz w niej informacje o tym, przed drganiami o jakiej częstotliwości mają chronić.

Co trzeba wiedzieć o rękawicach chemicznych? Przed czynnikami chemicznymi najlepiej chronią te, które spełniają normę EN 374-3. Norma EN 374-5 dotyczy rękawic, które nie przepuszczają bakterii i grzybów. EN-374-2 to rękawice odporne na przesiąkanie. Rękawice typu EN 374-1 są wystarczającą ochroną przy chemii gospodarczej. Nie są jednak odpowiednie do pracy przy niebezpiecznych substancjach w laboratorium.

Powlekane, dziane, nitrylowe i gumowe rękawice ochronne

Do normy 374 zajrzyj również wtedy, gdy kupujesz rękawice wykonane z lateksu lub nitrylu. Tak naprawdę jest to podtyp rękawic chemicznych. Rozróżnia się je głównie po to, by osoby uczulone na lateks mogły łatwo znaleźć zamienniki. Z kolei w przypadku rękawic dzianych trzeba mieć na uwadze, że mogą one spełniać co najwyżej ogólną normę PN-EN 420. Dlaczego? Ponieważ zabezpieczają dłonie wyłącznie przed pobrudzeniem.

Czy noszenie takich rękawiczek ma sens? Tak. Zwłaszcza jeśli zainwestujesz w modele nakropkowane po wewnętrznej stronie dłoni, które zwiększają przyczepność. Podobną rolę pełnią rękawice powlekane, przy których możemy się także natknąć na kategorie opisane w normie EN 388. W takim przypadku będą również zapewniać ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Tekstylne czy PCV? Skórzane czy wzmacniane skórą? 

Tekstylne rękawice ochronne spełniają zazwyczaj wymagania wyłącznie podstawowej normy EN 420. Mogą być wykonane z tkaniny lub dzianiny, która zapewni im lepsze dopasowanie do dłoni. Dokonując zakupu, uważaj na określenia, które ładnie brzmią, lecz tak naprawdę nic nie mówią. Dobrym przykładem są rękawice z bawełny. W zależności od tego, czy bawełniane włókna są dziane czy tkane, możesz mieć do czynienia z materiałem o zupełnie innych właściwościach.

Tkaniny i dzianiny zazwyczaj dobrze przepuszczają powietrze. W przypadku materiałów typu PCV przepuszczalność niemal nie występuje. Jest to jednocześnie zaleta, jak i wada. Dłonie w rękawicach PCV mogą się bardziej pocić. Jednocześnie rękawiczki tego typu mogą zabezpieczać przed czynnikami chemicznymi, jeśli są zgodne z normą EN 374. A na pewno jeszcze lepiej chronią przed brudem.

Jeśli szukasz kompromisu pomiędzy rękawicami tekstylnymi i PCV, zainteresuj się rękawiczkami skórzanymi. Przepuszczają powietrze, jednak są grubsze i zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż tekstylne. Lepszą od nich oddychalność będą miały rękawice wzmacniane skórą od wewnętrznej strony dłoni. Nie zapewnią jednak takiego bezpieczeństwa wierzchom rąk, jak rękawice w całości wykonane ze skóry.

Rękawice ocieplane, spawalnicze i chroniące przed elektrycznością

Pamiętasz bajkę ze wstępu? Rękawice mogą doskonale chronić przed zimnem i gorącymi iskrami. Ale nie będą chronić przed jednym i drugim jednocześnie. Ocieplane rękawice ochronne mogą być podtypem niemal każdej kategorii wymienionej wcześniej. Przy dobrych rękawicach ocieplanych pojawia się jednak dodatkowa norma EN 511.

Rękawice spawalnicze muszą zaś spełniać kilka różnych norm z definicji. Chronią bowiem przed obrażeniami mechanicznymi (EN 388), ogniem i wysoką temperaturą (EN 407). Do tego mierzy się także to, w jakim stopniu ograniczają one zdolności manualne (EN 420). Wyniki testów przeprowadzonych dla tych norm są później klasyfikowane na potrzeby zbiorczej normy EN 12477. Na tej podstawie określa się, czy rękawice w ogóle nadają się dla spawaczy.

Wśród rękawic BHP można też znaleźć takie, które chronią przed łukiem elektrycznym. W ich opisie musi znaleźć się informacja o tym, przed jakim maksymalnym napięciem łuku zabezpieczają.

Czy rękawiczki jednorazowe są odzieżą roboczą BHP? 

Tak. Co więcej, mogą to być rękawice ochronne. Jednorazowość dotyczy tylko zalecenia, by rękawice tego typu utylizować po jednokrotnym wykorzystaniu. Można wśród nich znaleźć zarówno cienkie rękawiczki foliowe przydatne podczas pracy z żywnością, jak i mocniejsze rękawice nitrylowe i lateksowe.

Brzmi skomplikowanie? Spróbuj zapoznać się z ofertą naszego sklepu na własną rękę. Na początek odnajdź typ rękawic, który Cię interesuje. Później wróć tu i sprawdź, jakie normy powinien on spełniać. Na koniec zapoznaj się z normami i wybierz konkretny model. Pamiętaj, że jeśli nadal nie będziesz wiedzieć, co zrobić, zawsze możesz po prostu nas zapytać.