Wczytuję dane...

Obuwie BHP w laboratorium. Buty robocze czy ochronne?

Pracujesz w laboratorium? Nie trzeba Ci mówić, że obuwie musisz dobierać do szkodliwych czynników w Twoim miejscu pracy. Warto jednak wiedzieć, co dostaniesz w sklepie internetowym. W tym miejscu znajdziesz informacje o różnorodnych opcjach, spośród których łatwo będzie Ci wybrać coś dla siebie.

Klapki, sandały, półbuty czy trzewiki robocze?

Rodzaj obuwia zawsze dobieramy do zagrożenia. O ile w Twojej pracy nie ma wyraźnych wskazań do noszenia obuwia kwasoochronnego, masz kilka możliwości. Trzewiki sprawdzą się głównie w tych laboratoriach, w których trzeba zachować bardzo niską temperaturę. Można wówczas pomyśleć nawet o wariancie ocieplanym.

W większości przypadków do pracy laboratoryjnej przy nie stanowiących zagrożenia substancjach wybiera się klapki lub sandały. Dlaczego? Ponieważ taki model obuwia zapewnia stopie dobrą wentylację. Wybierasz wtedy między modelami z zakrytymi i odkrytymi palcami. Jeśli chcesz osłonić całą stopę, wybierz półbuty robocze.

Co zrobić, by w obuwiu roboczym było Ci po prostu wygodnie?

Spędzasz w pracy dużo czasu w pozycji stojącej? Zadbaj o swoją wygodę. Nie myl jej z wygodnictwem. Ma więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ chodzi o całe Twoje nogi i przyszłe zdrowie. Dużo stojąc, obciążasz poważnie nie tylko swoje stopy, ale również kostki, kolana i biodra.

Wnętrze obuwia powinno być wówczas wyprofilowane w sposób dostosowany do anatomicznego kształtu stopy. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup obuwia profilaktycznego.

Buty robocze na lato i zimę. Jaka podeszwa będzie najlepsza?

Na pewno antypoślizgowa. Nie chcesz przecież stracić kontroli nad równowagą po przypadkowym wdepnięciu w kałużę rozlanych chemikaliów. Pamiętaj, że w takim momencie możesz mieć w rękach probówki z niebezpiecznymi substancjami. A to może stanowić czasem jeszcze większe zagrożenie niż sam upadek.

Podeszwa obuwia laboratoryjnego może mieć również właściwości antyelektrostatyczne, antybakteryjne lub antywstrząsowe.

Jakie buty robocze wybrać? Klasy ochrony S1, S1P, S2 i S3.

Jeśli dobrze wyprofilowane klapki lub wygodne półbuty nie wystarczą, możesz przyjrzeć się butom ochronnym. Twoją szczególną uwagę powinny zwrócić buty wyposażone we wzmocniony podnosek lub wkładkę. Oznacza się je symbolami w zależności od stopnia ochrony, jaki zapewniają.

Klasa S1 to obuwie bezpieczne zabezpieczające stopę przed zgnieceniem. Obuwie klasy S1P ochrania dodatkowo przed przebiciem. Butów tych dwóch klas używa się głównie w środowisku suchym. Klasa S2 to dodatkowo zabezpieczenie przed wpływem wody przez około godzinę, ale brak tu wkładki antyprzebiciowej. Buty klasy S3 zawierają taką wkładkę, mają wszelkie właściwości klasy S2 i dodatkowo urzeźbioną podeszwę.

Skórzane obuwie ochronne. Dlaczego to dobry pomysł?

Ponieważ buty wykonane ze skóry są wytrzymałe i mocne. A do tego zapewniają stopom lepszą oddychalność niż buty z materiałów syntetycznych. I nie chodzi tu tylko o kalosze. Skórzane buty łatwo się czyści. Jeśli skórzany jest nie tylko wierzch, ale i wyściółka, stopa nie poci się i nie ślizga.

Co oczywiście pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.

Zobacz naszą odzież BHP i buty robocze męskie i damskie.

Serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy na rynku ponad ćwierć wieku. Chcesz wybrać dobrze, masz związane z tym pytania? Jeśli istnieje rozwiązanie Twoich problemów, na pewno je znamy. Nie bój się pytać. Po to jesteśmy.