Obuwie BHP w laboratorium. Buty robocze czy ochronne?
Pracujesz w laboratorium? Nie trzeba Ci mówić, że obuwie musisz dobierać do szkodliwych czynników w Twoim miejscu pracy. Warto jednak wiedzieć, co dostaniesz w sklepie internetowym. W tym artykule znajdziesz informacje o różnorodnych opcjach, spośród których łatwo będzie Ci wybrać coś dla siebie.
Klapki, sandały, półbuty czy trzewiki robocze?
Rodzaj obuwia zawsze dobieramy do zagrożenia. O ile w Twojej pracy nie ma wyraźnych wskazań do noszenia obuwia kwasoochronnego, masz kilka możliwości. Trzewiki robocze sprawdzą się głównie w tych laboratoriach, w których trzeba zachować bardzo niską temperaturę. Można wówczas pomyśleć nawet o wariancie ocieplanym.
W większości przypadków do pracy laboratoryjnej przy niestanowiących zagrożenia substancjach wybiera się klapki lub sandały BHP. Dlaczego? Ponieważ taki model obuwia zapewnia stopie dobrą wentylację. Wybierasz wtedy między modelami z zakrytymi i odkrytymi palcami. Jeśli chcesz osłonić całą stopę, wybierz półbuty robocze.
Co zrobić, by w obuwiu roboczym było Ci po prostu wygodnie?
Spędzasz w pracy dużo czasu w pozycji stojącej? Zadbaj o swoją wygodę. Nie myl jej z wygodnictwem. Ma więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ chodzi o całe Twoje nogi i przyszłe zdrowie. Dużo stojąc, obciążasz poważnie nie tylko swoje stopy, ale również kostki, kolana i biodra.
Wnętrze obuwia powinno być wówczas wyprofilowane w sposób dostosowany do anatomicznego kształtu stopy. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup obuwia profilaktycznego.
Buty robocze na lato i zimę. Jaka podeszwa będzie najlepsza?
Na pewno antypoślizgowa. Nie chcesz przecież stracić kontroli nad równowagą po przypadkowym wdepnięciu w kałużę rozlanych chemikaliów. Pamiętaj, że w takim momencie możesz mieć w rękach probówki z niebezpiecznymi substancjami. A to może stanowić czasem jeszcze większe zagrożenie niż sam upadek. Zwróć więc uwagę na buty robocze męskie lub damskie z antypoślizgową podeszwą. A oto kilka wartościowych rad, jak wybrać odpowiednie buty robocze na lato:
- Wybierając buty robocze na lato, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. Jak wygoda, wentylacja i ochrona. Wybierz buty robocze na lato. Wykonane z lekkich materiałów, takich jak siateczka, tkaniny mesh lub inne materiały oddychające. Buty robocze na lato nie mogą być ciężkie. Mogą powodować dyskomfort i przegrzewanie się stóp w gorące dni.
- Poszukaj butów, które mają dobrze zaprojektowany system wentylacji, takie jak otwory wentylacyjne lub siateczkowe panele. Dzięki temu powietrze będzie swobodnie krążyć wewnątrz butów, zapewniając uczucie świeżości i przewiewności.
- Wybierz buty lub sandały, które odpowiednio pasują do Twoich stóp i zapewniają odpowiednią stabilność. Niezbyt luźne ani zbyt ciasne buty mogą prowadzić do dyskomfortu i powodować otarcia lub odciski.
Jakie buty do laboratorium?
Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa w laboratorium. Wybierz buty do laboratorium, które spełniają odpowiednie normy i przepisy bezpieczeństwa. Sprawdź, czy buty te posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak norma EN ISO 20345.
Jeśli w laboratorium pracujesz z agresywnymi substancjami chemicznymi. Warto wybrać buty o wysokiej odporności na te substancje. Buty do laboratorium mają być odporne na działanie kwasów, zasad i innych niebezpiecznych substancji.
Jeśli w laboratorium istnieje ryzyko wystąpienia przepięć elektrycznych, upewnij się, że buty do laboratorium są wykonane z materiałów, które zapewniają ochronę przed przepięciami. Pamiętaj, podeszwa obuwia laboratoryjnego może mieć również właściwości antyelektrostatyczne, antybakteryjne lub antywstrząsowe.
Jakie buty robocze wybrać? Klasy ochrony S1, S1P, S2 i S3
Jeśli dobrze wyprofilowane klapki lub wygodne półbuty nie wystarczą, możesz przyjrzeć się butom ochronnym z podnoskiem. Twoją szczególną uwagę powinny zwrócić buty wyposażone we wzmocniony podnosek lub wkładkę. Oznacza się je symbolami w zależności od stopnia ochrony, jaki zapewniają.
Klasa S1 to obuwie bezpieczne zabezpieczające stopę przed zgnieceniem. Obuwie klasy S1P ochrania dodatkowo przed przebiciem. Butów tych dwóch klas używa się głównie w środowisku suchym. Klasa S2 to dodatkowo zabezpieczenie przed wpływem wody przez około godzinę, ale brak tu wkładki antyprzebiciowej. Buty klasy S3 zawierają taką wkładkę, mają wszelkie właściwości klasy S2 i dodatkowo urzeźbioną podeszwę.
Skórzane obuwie ochronne. Dlaczego to dobry pomysł?
Ponieważ buty wykonane ze skóry są wytrzymałe i mocne. A do tego zapewniają stopom lepszą oddychalność niż buty z materiałów syntetycznych. I nie chodzi tu tylko o kalosze. Skórzane buty łatwo się czyści. Jeśli skórzany jest nie tylko wierzch, ale i wyściółka, stopa nie poci się i nie ślizga. Co oczywiście pozytywnie wpływa na Twoje bezpieczeństwo.
Zobacz naszą odzież BHP i buty robocze męskie i damskie
Pamiętaj, że specyfika prac wykonywanych w danym laboratorium może wymagać dodatkowych cech w butach roboczych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru skonsultuj się z regulaminem i przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi w Twoim laboratorium. Zawsze możesz skonsultować się także z personelem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy na rynku ponad ćwierć wieku. Chcesz wybrać dobre oddychające buty robocze męskie lub damskie, masz związane z tym pytania? Jeśli istnieje rozwiązanie Twoich problemów, na pewno je znamy.