Wczytuję dane...

Jak chronić układ oddechowy oraz dobrać właściwe środki ochrony dróg oddechowych?

Materiał przygotowany przez Filter Service Sp. z o.o.

Schemat doboru środków ochrony dróg oddechowych

Układ oddechowy jest jednym z najważniejszych elementów składowych organizmu. Głównymi jego funkcjami są: wychwytywanie z powietrza niezbędnego do życia tlenu i dostarczenie go do układu krwionośnego, a także usuwanie z krwioobiegu dwutlenku węgla. Dodatkowo górne drogi oddechowe służą także do filtrowania powietrza tak, by do płuc dostało się ono, jak najczystsze. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę dróg oddechowych.

Kluczowe badanie określające warunki panujące w otoczeniu stanowiska pracy

Test dopasowania półmaski do kształtu twarzy

Od lat znane są różne metody badania skuteczności sprzętu ochrony układu oddechowego wykorzystywane przy projektowaniu, badaniu i certyfikowaniu półmasek filtrujących. PortaCount to urządzenie do pomiaru dopasowania półmasek i masek do twarzy konkretnych użytkowników. Indywidualny dobór opiera się na szybkim teście skuteczności półmasek możliwym do przeprowadzenia na terenie zakładu pracy.

Zalety urządzenia PortaCount:

  • Za pomocą PortaCount można przeprowadzić test dopasowania półmasek w klasach FFP1, FFP2 i FFP3.
  • Urządzenie może współdziałać z komputerem lub działać niezależnie.
  • Istnieje możliwość tworzenia raportów oraz drukowania kart testów dopasowania.
  • PortaCount oferuje łatwy w obsłudze pomiar szczelności półmaski przed czynnikami szkodliwymi znajdującymi się w powietrzu w miejscu pracy z natychmiastowym wynikiem.
  • Test przeprowadzony za pomocą tego urządzenia pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, jak dobrze część twarzowa półmaski przylega do twarzy użytkownika. Inaczej mówiąc, czy wystarczająco chroni układ oddechowy pracownika przed czynnikami szkodliwymi znajdującymi się w powietrzu w miejscu pracy.

PortaCount wykorzystuje pomiar stężenia cząstek aerozolu obecnego w powietrzu atmosferycznym. Urządzenie pobiera próbkę powietrza zewnętrznego, zlicza cząstki aerozolu, następnie pobiera próbkę spod maski lub półmaski. Na tej podstawie określa stosunek zapylenia powietrza na zewnątrz do tego pod maską/półmaską. Zaletą takiego sprzętu jest to, że badanie można przeprowadzić bezpośrednio na stanowiskach pracy. Dopasowanie półmaski dla danego pracownika powinno obejmować kilka etapów. W trakcie badania należy:

  • pokazać, jak właściwie założyć i doszczelnić półmaskę,
  • zapytać, czy półmaska jest wygodna i odpowiednio przylega,
  • ocenić wygodę noszenia - dopasowanie do twarzy,
  • ocenić przyleganie - odpowiednia regulacja taśm nagłowia, samoocena dopasowania przy lustrze, dopasowanie do nasady nosa (nie dotyczy półmasek bez zacisków nosowych),
  • potwierdzić, że nie ma żadnych czynników przeszkadzających właściwemu przyleganiu półmaski (biżuteria, zarost).

Test półmaski dla jednego pracownika zajmuje koło 20 min. Wymagane jest wykonanie minimum 5 ćwiczeń symulujących ruchy wykonywane w pracy: normalne oddychanie, głębokie wdechy i wydechy, przekręcanie głowy z boku na bok, poruszanie głową w górę i w dół, rozmowa (głośne liczenie).

Odpowiednia ochrona układu oddechowego jest niezbędna w zakładach pracy z podwyższonym ryzykiem narażenia na substancje chemiczne, gazy i pyły. Dbając o zdrowie swoich pracowników, trzeba posiadać odpowiednie środki ochrony układu oddechowego jak na przykład: maski i półmaski. Najlepiej zaopatrywać się wraz ze sprzętem dodatkowym do nich, jak pochłaniacze, filtry i filtropochłaniacze.