Wczytuję dane...

Dobór środków ochrony dróg oddechowych

Materiał przygotowany przez Filter Service Sp. z o.o.

Schemat doboru środków ochrony dróg oddechowych 

Układ oddechowy jest jednym z najważniejszych elementów składowych organizmu. Głównymi jego funkcjami są: wychwytywanie z powietrza niezbędnego do życia tlenu i dostarczenie go do układu krwionośnego, a także usuwanie z krwioobiegu dwutlenku węgla. Dodatkowo górne drogi oddechowe służą także do filtrowania powietrza tak, by do płuc dostało się ono jak najczystsze.

Kluczowe badanie określające warunki panujące w otoczeniu stanowiska pracy

 

Test dopasowania półmaski do kształtu twarzy

Od lat znane są różne metody badania skuteczności sprzętu ochrony układu oddechowego wykorzystywane przy projektowaniu, badaniu i certyfikowaniu półmasek filtrujących. PortaCount to urządzenie do pomiaru dopasowania półmasek i masek do twarzy konkretnych użytkowników. Indywidualny dobór opiera się na szybkim teście skuteczności półmasek możliwym do przeprowadzenia na terenie zakładu pracy.

  • Za pomocą PortaCount można przeprowadzić test dopasowania półmasek w klasach FFP1, FFP2 i FFP3.
  • Urządzenie może współdziałać z komputerem lub działać niezależnie.
  • Istnieje możliwość tworzenia raportów oraz drukowania kart testów dopasowania.
  • PortaCount oferuje łatwy w obsłudze pomiar szczelności półmaski przed czynnikami szkodliwymi znajdującymi się w powietrzu w miejscu pracy z natychmiastowym wynikiem.
  • Test przeprowadzony za pomocą tego urządzenia pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, jak dobrze część twarzowa przylega do twarzy użytkownika, czyli czy wystarczająco chroni pracownika przed czynnikami szkodliwymi znajdującymi się w powietrzu w miejscu pracy.

 

PortaCount wykorzystuje pomiar stężenia cząstek aerozolu obecnego w powietrzu atmosferycznym. Urządzenie pobiera próbkę powietrza zewnętrznego, zlicza cząstki aerozolu, następnie pobiera próbkę spod maski lub półmaski. Na tej podstawie określa stosunek zapylenia powietrza na zewnątrz do tego pod maską/półmaską. Zaletą urządzenia jest to, że badanie można przeprowadzić bezpośrednio na stanowiskach pracy. Dopasowanie półmaski dla danego pracownika powinno obejmować kilka etapów. W trakcie badania należy:

  • pokazać, jak właściwie założyć i doszczelnić półmaskę,
  • zapytać, czy półmaska jest wygodna i odpowiednio przylega,
  • ocenić wygodę noszenia - dopasowanie do twarzy,
  • ocenić przyleganie - odpowiednia regulacja taśm nagłowia, samoocena dopasowania przy lustrze, dopasowanie do nasady nosa (nie dotyczy półmasek bez zacisków nosowych),
  • potwierdzić, że nie ma żadnych czynników przeszkadzających właściwemu przyleganiu półmaski (biżuteria, zarost).

Test półmaski dla jednego pracownika zajmuje koło 20 min. Wymagane jest wykonanie minimum 5 ćwiczeń symulujących ruchy wykonywane w pracy: normalne oddychanie, głębokie wdechy i wydechy, przekręcanie głowy z boku na bok, poruszanie głową w górę i w dół, rozmowa (głośne liczenie).