Wczytuję dane...

Odzież BHP. Jaki kombinezon ochronny kupić do laboratorium?

Pracownicy laboratorium są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Laborańci w kombinezonach ochronnychNiektóre z nich mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem nawet wiele lat później. Inne dają efekt natychmiastowy. Bywa, że śmiertelny.

Z tego względu ignorowanie obostrzeń BHP w zakładach chemicznych absolutnie nie wchodzi w rachubę. Sprawdź, jaki kombinezon ochronny kupić. Nie zapomnij uzupełnić go o specjalistyczne obuwie, rękawice, maskę i inne akcesoria, jeśli zajdzie potrzeba.

Kombinezon zabezpieczający przy kontakcie z gazami i aerozolami.

Chodzi tu oczywiście o gazy toksyczne. Taki kombinezon musi charakteryzować się największą szczelnością. Dobrze sprawdza się tu odzież z aparatem powietrznym noszonym wewnątrz (typ 1a) lub na zewnątrz (typ 1b) kombinezonu. Kombinezon gazoszczelny może być również zasilany sprężonym powietrzem z zewnętrznej linii (typ 1c).

Taki wybór jest nadmiarowy? Pozostań przy kombinezonie typu 2 chroniącym przed substancjami chemicznymi z nadciśnieniem. Pamiętaj jednak, że nie jest to odzież w pełni gazoszczelna.

Jaki kombinezon ochronny kupić, gdy zagrożeniem są ciecze?

Lakiernik w kombinezonie ochronnym z maskąPrzy toksycznych cieczach należy postępować tak samo, jak przy toksycznych gazach. Jeśli ciecz nie jest toksyczna, trzeba jeszcze określić, w jakiej formie nam zagraża. Jeśli może się zdarzyć, że zostanie na Ciebie skierowany strumień cieczy, kombinezon typu 3 będzie odpowiedni. Gdy masz kontakt z rozpyloną cieczą, może wystarczyć typ 4.

Ekspozycja na nietoksyczną ciecz może być raczej przypadkowa i niewielka? W takim przypadku wystarczy Ci kombinezon typu 6.

Pyły. Która odzież robocza lub ochronna sprawdzi się najlepiej?

Czy pyły są toksyczne? Jeśli tak, wróć do akapitu o kombinezonach gazoszczelnych. Przy pracy z toksynami zawsze zaleca się daleko idącą ostrożność. Przy nietoksycznych pyłach prawidłową ochronę zapewni Ci już kombinezon typu 5. Pod pojęciem pyłów rozumieć należy oczywiście ciała stałe rozdrobnione na tak niewielkie cząstki, że unosi je ruch powietrza. Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej zależy od oceny ryzyka związanego z rodzajem pyłów obecnych w laboratorium. Przed podjęciem decyzji dotyczącej ochrony przed pyłami, zawsze należy dokładnie zidentyfikować rodzaj i potencjalne zagrożenia związane z pyłami, aby dobrać odpowiednie środki ochrony osobistej i minimalizować ryzyko narażenia na niebezpieczne cząstki.

Kiedy sprawdzi się jednorazowy kombinezon roboczy?

Włókninowe lub foliowe kombinezony jednorazowe sprawdzają się wszędzie, gdzie trzeba zachować sterylne warunki pracy. Dla pracodawcy jest to spora wygoda, ponieważ nie trzeba ich prać. Wystarczy zutylizować je zgodnie z przepisami. Jako alternatywą mogą być także fartuchy jednorazowe, o których piszemy w następnym artykule.

Nie stanowią one jednak solidnej bariery dla gazów, cieczy i cząstek ciał stałych. Mogą jedynie ograniczyć ich kontakt ze skórą. Niemniej są zdecydowanie bardziej podatne na potencjalne rozerwanie niż wielorazowe kombinezony wykonane z materiałów powlekanych lub nieprzepuszczalnych.

Jak dobrać rozmiar kombinezonu ochronnego?

Przypomnij sobie, jak to wygląda w kinie. Obcisłe kombinezony noszą raczej gwiazdy science-fiction, a nie realni pracownicy w filmach popularnonaukowych. Dzieje się tak nie bez powodu. Pozostawienie luzu w odzieży ochronnej zapewnia swobodę ruchów. Ogranicza też naciąganie materiału i wyraźnie wydłuża trwałość kombinezonu.

Oprócz swobody ruchów, dobór kombinezonu ochronnego o odpowiednim rozmiarze ma również wpływ na jego trwałość. Jeśli materiał jest naciągany zbyt mocno z powodu zbyt małego rozmiaru, może ulec nadmiernemu rozciągnięciu, przetarciom lub uszkodzeniom. Pozostawienie pewnego marginesu i unikanie zbyt ciasnego dopasowania pozwoli na dłuższą żywotność kombinezonu, co przyczyni się do oszczędności czasu i pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Jaki kombinezon kupić w takim razie? Lepiej o rozmiar za duży, niż dopasowany.

Weź też pod uwagę, że im wyższa szczelność kombinezonu, tym trudniej się w nim przebywa. Z tego względu pracownicy używający odzieży powlekanej lub gazoszczelnej powinni mieć zapewnione częste przerwy na regenerację. Podczas wyboru kombinezonu ochronnego w laboratorium warto wziąć pod uwagę zasadę, że lepiej kupić rozmiar nieco za duży niż dopasowany. Taki kombinezon o większym rozmiarze zapewnia większą swobodę ruchów i komfort noszenia, co jest istotne przy wykonywaniu precyzyjnych czynności laboratoryjnych. Zapobiega to ograniczeniom w zakresie ruchu i umożliwia wygodne i sprawnie wykonywanie obowiązków.