Wczytuję dane...

Sorbent

0

Sorbent to gwarant bezpieczeństwa. Jego głównym zadaniem jest szybkie i skuteczne pochłanianie niebezpiecznego wycieku. Najczęściej stosowane są na przykład przez strażaków podczas wycieków paliwa po wypadkach samochodowych. Nie tylko zabezpiecza miejsce przed wybuchem, ale również chroni środowisko przed skażeniem. 

Sorbent – co to jest i jak działa? 

Sorbent przeznaczony jest do usuwania z podłoża substancji ciekłych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo. Skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się i ograniczeniu skutków wycieku. Sorbent do oleju, paliw, tłuszczy i smarów zapewnia bezpieczeństwo ludzi. 

Wiele osób może zadawać sobie pytanie “sorbent – co to właściwie jest”. Otóż sorbenty to ciała stałe, których cechą charakterystyczną jest doskonała zdolność absorbowania cieczy. Nie tylko wody, ale także olejów czy innych substancji chemicznych. Z tego powodu mogą być wykorzystywane także do usuwania miejscowych zabrudzeń. To, co jeszcze wyróżnia sorbent to niepalność. Dlatego mogą być śmiało stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem. 

Rodzaje sorbetów – charakterystyka 

Sorbenty można podzielić na kilka grup. Różnią się one zdolnością wchłaniania, konsystencją, przeznaczeniem i kształtem. 

Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się: 

  • - sorbent uniwersalny występuje zarówno w postaci granulatu, jak i specjalnej maty. Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cieczy. Zapewnia bezpieczne wchłanianie bez ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych. 
  • - sorbent chemiczny – głównie przeznaczony do pochłaniania różnego rodzaju substancji chemicznych, również tych drażniących. Najczęściej występują w kolorach, które wyróżniają się od otoczenia. To pozwala zasygnalizować otoczeniu, że w pobliżu znajduje się sorbent nasączony substancją niebezpieczną. 
  • - sorbent olejowy przeznaczony do pochłaniania olejów i substancji ropopochodnych. Ich główną zaletą jest nie pochłanianie wody. 

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się: 

  • - sorbent mineralny występuje w postaci pokruszonych lub wysuszonych minerałów o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. 
  • - sorbent naturalny substancje pochodzenia naturalnego, takie jak: torf czy celuloza. 
  • - sorbent syntetyczny – wykonany z polimerów. Wyróżnia go wysoka chłonność i uniwersalność. 

Jeśli chodzi o konsystencje, to można znaleźć sorbent sypki. Ale także taki w postaci maty absorpcyjnej czy rękawa sorpcyjnego. 

Sorbent – gdzie znajdzie zastosowanie? 

Ze względu na swoją wielozadaniowość sorbent znajdzie zastosowanie w wielu miejscach. Używają go nie tylko strażacy w przypadku pożarów czy wypadków samochodowych. Sorbent często stosowany jest także w warsztatach, halach produkcyjnych i laboratoriach. Sprawdzi się on wszędzie, gdzie istnieje ryzyko niebezpiecznego wycieku. 

Rozwiń Zwiń
Niestety nie znaleziono produktu!

1. Sprawdź poprawność zapytania i spróbuj ponownie.
2. Ogranicz szukane słowa do jednego lub dwóch.
3. Podaj ogólną nazwę produktu, którego szukasz. Później będziesz mógł ograniczyć wyniki wyszukiwania korzystając z zaawansowanych filtrów.