Sorbent
0Sorbent to gwarant bezpieczeństwa. Jego głównym zadaniem jest szybkie i skuteczne pochłanianie niebezpiecznego wycieku. Najczęściej stosowane są na przykład przez strażaków podczas wycieków paliwa po wypadkach samochodowych. Nie tylko zabezpiecza miejsce przed wybuchem, ale również chroni środowisko przed skażeniem.
Sorbent – co to jest i jak działa?
Sorbent przeznaczony jest do usuwania z podłoża substancji ciekłych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo. Skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się i ograniczeniu skutków wycieku. Sorbent do oleju, paliw, tłuszczy i smarów zapewnia bezpieczeństwo ludzi.
Wiele osób może zadawać sobie pytanie “sorbent – co to właściwie jest”. Otóż sorbenty to ciała stałe, których cechą charakterystyczną jest doskonała zdolność absorbowania cieczy. Nie tylko wody, ale także olejów czy innych substancji chemicznych. Z tego powodu mogą być wykorzystywane także do usuwania miejscowych zabrudzeń. To, co jeszcze wyróżnia sorbent to niepalność. Dlatego mogą być śmiało stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem.
Rodzaje sorbetów – charakterystyka
Sorbenty można podzielić na kilka grup. Różnią się one zdolnością wchłaniania, konsystencją, przeznaczeniem i kształtem.
Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się:
- - sorbent uniwersalny – występuje zarówno w postaci granulatu, jak i specjalnej maty. Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cieczy. Zapewnia bezpieczne wchłanianie bez ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych.
- - sorbent chemiczny – głównie przeznaczony do pochłaniania różnego rodzaju substancji chemicznych, również tych drażniących. Najczęściej występują w kolorach, które wyróżniają się od otoczenia. To pozwala zasygnalizować otoczeniu, że w pobliżu znajduje się sorbent nasączony substancją niebezpieczną.
- - sorbent olejowy – przeznaczony do pochłaniania olejów i substancji ropopochodnych. Ich główną zaletą jest nie pochłanianie wody.
Ze względu na pochodzenie wyróżnia się:
- - sorbent mineralny – występuje w postaci pokruszonych lub wysuszonych minerałów o bardzo uniwersalnym zastosowaniu.
- - sorbent naturalny – substancje pochodzenia naturalnego, takie jak: torf czy celuloza.
- - sorbent syntetyczny – wykonany z polimerów. Wyróżnia go wysoka chłonność i uniwersalność.
Jeśli chodzi o konsystencje, to można znaleźć sorbent sypki. Ale także taki w postaci maty absorpcyjnej czy rękawa sorpcyjnego.
Sorbent – gdzie znajdzie zastosowanie?
Ze względu na swoją wielozadaniowość sorbent znajdzie zastosowanie w wielu miejscach. Używają go nie tylko strażacy w przypadku pożarów czy wypadków samochodowych. Sorbent często stosowany jest także w warsztatach, halach produkcyjnych i laboratoriach. Sprawdzi się on wszędzie, gdzie istnieje ryzyko niebezpiecznego wycieku.
1. Sprawdź poprawność zapytania i spróbuj ponownie.
2. Ogranicz szukane słowa do jednego lub dwóch.
3. Podaj ogólną nazwę produktu, którego szukasz. Później będziesz mógł ograniczyć wyniki wyszukiwania korzystając z zaawansowanych filtrów.